Adéla  Kubešová

Milovnice Anglie a jazyková koučka

Bath – druhé nejkrásnější město Anglie

Pro mě nejkrásnější město vůbec! Sama jsem se krásného Bathu nemohla dostatečně nabažit ani za rok, co jsem tu pracovala jako hospodyně a pečovatelka . Poprvé jsem jela do Bathu na pracovní pohovor ke svým budoucím zaměstnavatelům. 🙂 Vyrážela jsem z Londýna vlakem z nádraží Paddington a vystoupila na stanici Bath Spa. Cesta do Bathu trvala hodinu a půl a v čistém a moderním vlaku rychle utekla.

 

Nádraží Bath Spa – první krůčky do budoucího domova

 

Kde najdete Bath? 

Z České Republiky je nejbližší letiště Bristol Airport, kam létají nízkonákladovky Ryanair a EasyJet. Bath leží na jihozápadě Anglie na řece Avon. Je považováno za druhé nejkrásnější město Anglie a od roku 1974 spadá pod hrabství Somerset. Trvale zde žije okolo 90 000 lidí. 

Jak se do Bathu dopravíte z Londýna?

Vlakem – by train

Vlakem jste tu z Londýna za necelé 2 hodinky z nádraží London Paddington (PAD) do Bath SPA (BTH). Zjistit aktuální ceny a zakoupit si jízdenky online můžete  ZDE>>. Přímo u pokladen v den odjezdu byste se nedoplatili. Zpáteční lístek jsem kupovala cca 2 měsíce dopředu a stál mě v roce 2013 40 liber.

Autobusem – by bus

Další možností je přijet autobusem National Express z autobusového nádraží London Victoria Coach station. Cesta autobusem trvá 2.40 hod. Vhodné pro ty, kteří mají dost času a potřebují ušetřit nějakou tu libru. Cena je okolo 20 liber a liší se podle toho, jak dlouho dopředu lístky kupujete. Obvykle platí, že čím dříve, tím levněji. Jak vlakové tak autobusové nádraží v Bathu se nachází pouhých pár minut chůze od centra města.:)

Autem – by car

Pokud pojedete od letiště Bristol autem, jste v Bathu za hodinku.

Čím je město Bath proslulé?

KRÁLOVSKÝM PŮLMĚSÍCEM

Nejznámnější je Royal Crescent – Královský půlměsíc

LÁZNĚMI

Odtud pochází i samotný název města. Bath je v překladu lázeň, koupel. Oficiálně jsou nejčastějším cílem dnešních návštěvníků.

Historické – v těch se v horkých pramenech vyhřívali už staří Římané. Bath se poté stal cílem poutníků. Lázně už nejsou funkční, místo nich je zde Muzeum Roman Baths.

Vstupné je 15.50 liber. Děti do 5 let zdarma. Rodinná vstupenka vás vyjde na 44 liber. Mimo jiné si můžete prohlédnout jaké léčebné koupele zde byly k dispozici. Co se aktuálně děje v muzeu se můžete dozvědět na jejich FB stánce ZDE>>. Nově si tu můžete zacvičit i Tai chi. 🙂

 

Moderní Thermae Bath Spa, kde 2hodinový pobyt vyjde na 34 liber. V ceně je zapůjčení ručníku, županu a pantoflí. Využijte příležitosti koupání na střeše lázní s ohromujícím výhledem na celé město. Pokochejte se na jejich FB stránce ZDE>>.

Když za mnou do Bathu přijela na dovolenou sestra, chtěla jsem ji vzít do lázní i s jejím 5letým synem. Jaké bylo naše zklamání, když nám na recepci řekli, že vstup je povolen až od 16 let vám nemusím asi říkat.

                                

                                

ROZLUČKAMI SE SVOBODOU

V celé Anglii jsou populární  Stag/Do parties, tzv. loučení se svobodou před svatbou. Město Bath patří k oblíbeným místům, kde se konají.

KATEDRÁLOU BATH ABBEY

Opatství s obrovskou katedrálou vzniklo v roce 1488, jde o pozdně gotický styl. Nápad pochází od biskupa Olivera Kinga, kterého dle legendy inspirovalo vidění andělů. Konají se zde například slavnostní obřady při ukončení vysoké školy. Ať už jsem se procházela roztomilými uličkami Bathu, podél řeky Avon (čtěte ejvn) nebo trávila chladná odpoledne v čajovnách a kavárničkách, užívala jsem si atmosféry staré dobré Anglie. Měla jsem pocit, že se čas zastavil v 18. století za časů známé spisovatelky Jane Austen. V letních měsících jsem si vychutnávala zmrzlinu v kornoutu právě u katedrály Bath Abbey a poslouchala pouliční muzikanty.

 

PROHLÍDKOU VĚŽE KATEDRÁLY BATH ABBEY

Mě nadchla prohlídka věže katedrály se zvony – Tower Tours. Zvládnete ji absolvovat za 45 minut. Vstupné je na Anglii za hubičku. Za 6 liber budete mít nádherné město Bath jako na dlani. 🙂

 

POHLED Z VĚŽE KOSTELA

POHLED Z VĚŽE KATEDRÁLY BATH ABBEY

 

ČAJOVNOU SALLY LUNN A JEJÍMI BOCHÁNKY

Po prohlídce si zajděte na poctivý anglický čaj a světově proslulý bochánek do nejproslulejší čajovny Sally Lunn, která je od katedrály pouhých 5 minut.  Sally Lunn  –nejstarší dům ve městě Bath, který se datuje se do roku 1482.

SALLY LUNN - nejstarší dům

SALLY LUNN – nejstarší dům v Bathu

Známá je především díky speciálním bochánkům. Ochutnala jsem je, jsou nadýchané a rozplývají se na jazyku, podobně jako naše vánočka. 🙂 Doporučuji!

Více na FB stránce ZDE>>.

SALLY LUNN VCHOD DO ČAJOVNY

VCHOD DO ČAJOVNY SALLY LUNN

 

TRŽNICÍ – Bath Guildhall Market

Příjemná atmosféra a možnost výhodné koupě  je na místní tržnici.

VSTUP NA TRH GUILDHALL MARKET V BATHU

VSTUP NA TRH GUILDHALL MARKET V BATHU

 

BATH GUILDHALL MARKET

BATH GUILDHALL MARKET

Jaký je sortiment tržnice v Bathu?

Seženete tu snad všechno od suvenýrů, oděvů, velká nabídka místních sýrů a uzenin atd. Také si tu můžete dát něco teplého na zub v místním bufetu za příznivou cenu. Ochutnala jsem plněné brambory neboli Jacket potatoes a sliny se mi sbíhaly nad různými druhy čalamád „pickles and chutney“.

PICKLES

PICKLES a CHUTNEY

Víte, že odtud pochází výraz „pay on the nail?“

Traduje se, že přímo tady vzniklo rčení „pay on the nail“ plať hotově na dřevo jako nejrychlejší způsob platby.

GUILDHALL MARKET

GUILDHALL MARKET

MARKET PILLAR

MARKET PILLAR

 

 

O Bathu, které navždy zůstalo v mém srdci, bych mohla psát dál a dál. Vybavuje se mi tisíce vzpomínek…

S radostí Adéla

Milovnice angličtiny a Anglie

Dotazy můžete zasílat na e-mail: hello@adelakubesova.cz

Pokud ještě váháte, zda odjet do Anglie, stáhněte si zdarma ebook

Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie

Adéla
Ve 40 letech si splnila sen a odletěla do Anglie, kde prožila 3,5 roku jako Au Pair, pečovatelka a hospodyně.
Mluví anglicky a svou vášeň přenáší na ostatní jako jazyková koučka.
Je autorkou eBooku Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který vás posune blíže k rozhodnutí, zda odjet nebo neodjet do Anglie.
Své zkušenosti sdílí v manuálu Jak uspět v Anglii i bez peněz a jen se základy AJ.
Její příběh najdete zde.
Adéla je zakladatelkou i dalšího projektu Ženy ve světě.

Chceš odjet do Anglie, ale ze strachu ještě trčíš doma? Přestaň být za to na sebe naštvaná a místo toho načerpej energii k činům.

Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie

Posune vás blíže k rozhodnutí, zda odjet nebo neodjet do Anglie.

Zmírní vaše obavy.

V Anglii to nebylo jednoduché, ale stálo to za to!

Zlepšila jsem angličtinu, navštívila plno krásných míst a vydělala nějako tu libru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *