ADÉLA  KUBEŠOVÁ

Celkové náklady na dvoutýdenní jazykový kurz v Anglii

V minulém článku tady jsem vypsala podle jakých kritérií kurz vybírat a také jsem vám slíbila prozradit, kolik mě to všechno bude stát. Ještě několik dní před odletem, konkrétně v neděli 3. 9. 2017, jsem pro větší přehlednost sedla a vše sepsala do tohoto samostatného článku.

Tak jako tak si dnes připravuji a třídím všechny dokumenty, vytáhla jsem kufr, zkontrolovala pas atd. Odlétám už v sobotu dopoledne a ve všední dny po práci mám ještě na seznamu to do listu zařízení cestovního pojištění a nákupu potravin a drogerie s sebou. Tak chci dnes už i něco sbalit, pokud mě dnešní sepisování moc neutahá. 😀

Po návratu z kurzu přidám další výdaje, které budou za výlety, občerstvení, neplánovaná vydání atd. Celkově strávím v Anglii 15 dní a z toho je 10 nalejvárna angličtiny.

Když jsem na jaře začala o možnosti, podívat se zpátky do Anglie, vážněji uvažovat, kdo ještě nečetl článek šup sem, napadlo mě spojit pobyt s oprášením brush up angličtiny na jazykovém kurzu.

Do jakých končin Anglie ale vyjet? Pokud nemáte ještě konkrétní představu, možnosti najdete v předešlém článku.

Vysněná Anglická riviéra byla pro mě jasnou volbou! Položena v jihozápadní Anglii s nádhernými plážemi, promenádami lemující palmy a exotické rostliny a nekonečné moře.

Líbí se mi, že teplý Golfský proud a ochranný štít Dartmoorské vysočiny činí z této oblasti vyhlášené přímořské letovisko, kde neúřaduje větrné a chladné anglické počasí.

Sázím na to, že v půlce září tu bude na procházky a výlety ideální počasí. A studium angličtiny, of course! Málem bych zapomněla. S koupáním v moři už nepočítám. Pokud chcete dovolenou s koupačkou doporučuji sem zavítat nejlépe v červenci a i tak zde není moře extra teplé. Otužilí Britové s tím nemají problém, ale my Češi, zhýčkáni teplým mořem v Řecku atd. asi ano.

Jakožto milovnice detektivek Agathy Christie navíc vím, že v září se zde každoročně pořádá vyhlášený festival k výročí narození Královny detektivek, letos uplyne 15. 9. přesně 127. let.

Navíc jsem divačka zfilmovaných románů Rosamundy Pilcher, odehrávající se v sousedním hrabství Cornwall…

Nejspíš rozhodující ale bylo, že jsem ochutnala něco málo z krás těchto končin na čtyřdenní pracovní dovolené v Devonu v létě 2013. Nechce se mi věřit, že jsou to už čtyři roky, kdy jsem okolo Anglické riviéry projížděla se svými zaměstnavateli. Více tady

LOKALITA

Pro mě byla lokalita kritériem číslo 1 a proto jsem se rovnou zaměřila na jazykové školy v oblasti Torbay, která je společným názvem pro rodiště A. Christie – Torquay, rybářské městečko Brixham a další přímořské město Paignton. Mezi školami v Torquay a Paigntonu byly rozhodujícím kritériem finance. Městečka leží od sebe několik kilometrů a už není problém se mezi nimi pohybovat. Buď místními autobusy, vlakem nebo lodí.

CENA KURZU ANGLIČTINY

Prioritou číslo 2 byla cena kurzu. Právě ve městě Paignton sídlí jazyková škola LAL Torbay, kde jsem našla úžasně výhodnou nabídku na dvoutýdenní kurz konaný přesně v období předslíbeného termínu dovolené v práci. Odkaz na školu zde.

LAL Torbay je členem English UK a je uznaná Britskou radou. Splňuje tak kritérium na kvalitu školy. Už v názvu školy Language And Leisure tedy jazyk a volný čas, slibuje přesně to, co od ní očekávám. Zdokonalení jazyka a zároveň zábavu ve volném čase. Škola vlastní minibus, kterým pořádá velký počet výletů, na které se moc těším.

Vím, že další nemalé náklady naskáčou ubytováním, letenkou, návaznou dopravou, jídlem a výletama. Mimo platbu za kurz angličtiny se ty další věci už moc ovlivnit nedají. Už jsem letos jednu krásnou dovolenou prožila na řeckém ostrově Zakynthos a proto chci udržet ještě nějaké finance.

A po brouzdání na netu jsem našla tento bargain! Low Cost course, tedy nízkonákladový kurz. Důvodem nízké ceny je, že půlka vyučovacích hodin je v režii profesionálních učitelů a druhou část vedou budoucí učitelé, kteří si tak plní potřebnou praxi. Nad nimi ale stejně bdí po celou dobu výuky oči a uši profesionálního učitele, takže se nemusíte bát, že by vás naučili něco špatně. Ať vás už déle nenapínám, cena je za oba dva týdny pouhých 2 980 Kč + 920 Kč učební materiály + registrační poplatek 1 470 Kč. Celkem 5 370 Kč.

Pro představu uvedu běžnou cenu kurzů angličtiny, která se pohybuje okolo 7 000 Kč za týdenní  výuku (20 hodin). Dál počítejte s registračním poplatkem Registration fee 70 liber, 2 100 Kč a učebními materiály Course materials and course book fee v ceně 28 liber, což je asi 920 Kč.

Má to jeden háček. Této možnosti nemůže využít každý, jako je to u ostatních kurzů angličtiny. Pro tento typ kurzu si škola vybírá studenty na základě testu. Test má název LAL Language Centres Pre-arrival Barrier Test. Vyplňuje se ještě před objednáním kurzu a posílá e-mailem přímo na studijní odbor školy.

Samotný test obsahuje 100 otázek. Do volných políček se vyplní správná možnost ze čtyř nabízených možností. Test by měl zabrat hodinu času, mě trval o něco méně, otázky byly řazeny od nejjednodušších až po těžší. U pár z nich jsem na konci testu váhala s odpovědí. Podmínkou je mít alespoň střední úroveň angličtiny.

Není tedy pro úplné začátečníky a mírně pokročilé studenty. Po několika dnech mi ze školy přišel e-mail, že jsem vhodným uchazečem a mohu si kurz zarezervovat. Můj názor je takový, že jde pouze o orientační určení úrovně, protože se nezkouší ústně a navíc vás nikdo u testu nehlídá. Osobně jsem nikam nenahlížela pro nápovědu, byla bych sama proti sobě.

Toto probíhalo začátkem května, abyste byli v obraze co se týče potřebného času k zařizování kurzu. Je pak větší výběr ubytování, koleje od školy mají omezený počet pokojů a ne všichni chtějí bydlet u hostitelských rodin, že? Ve svém věku 45 let nechci být omezována, ale hlavně jsem si sdíleného bydlení „užila“ za mého 3,5letého pobytu v Anglii až až.

LETENKY

Po schválení do kurzu jsem ihned řešila, jak se na místo dopravím. Jak koupit nejvýhodněji letenky si přečtěte v mém článku tady.

Nejblíže, pouhé dvě hodiny, je k Anglické riviéře letiště v Bristolu. Jenže vím, létala jsem na něj, když jsem pracovala jako pečovatelka a hospodyně v Bathu, že se na něj přilétá pozdě v noci a navazující doprava je problém. Díky zpoždění jsem musela na tomto letišti dvakrát „přespat“, protože mi ujel poslední autobus a další jel až v 5:30 ráno.

Moje obavy se při bližším prozkoumání potvrzují a letiště Bristol škrtám. Je to škoda, protože sem létá nízkonákladová letecká společnost EasyJet. Nedá se nic dělat, tady už nic nevymyslím. V Bristolu jsem několikrát byla, variantu s přespáním a návštěvy města zavrhuji. Vám však tuto možnost vřele doporučuji, pokud tedy Bristol už také nemáte prochozený křížem krážem.

Takže se nabízí letiště Heathrow a s ním British Airways. OK. Rezervuji letenky přímo na jejich stránkách. Cena zpáteční return ticket je 5 961 Kč. Nutno doplnit, že v ceně mám příruční (kabelka a taška na notebook) i podpalubní zavazadlo (povolená váha do 23 kg). Check-in je možný nejdříve 24 hod. a nejdéle 1 hod. před odletem. Každá letecká společnost to má jinak. Následujte informace na jejich webu. V pátek večer musím udělat check-in a vytisknout palubní vstupenku boarding pass. Čeká mě zjišťování návazného autobusu přímo do Paigntonu.

NÁVAZNÁ DOPRAVA

Z letiště Heathrow jezdí autobusy společnosti National Express. Už jsem s nimi mnohokrát jela tak vím, že jsou spolehlivé a pohodlné. To bude potřeba, protože mě čeká 5 hodin na jejich palubě. Na což se moc netěším. Uff!

Na jejich internetových stránkách vybírám flexibilní variantu, o několik liber dražší, kdy nemám lístek na přesný čas. Bez problémů, pokud bude mít letadlo zpoždění a nestihnu autobus. Obě cesty, tam a zpátky, mě vyjdou na 56.60 liber, v přepočtu cca 1 700 Kč.

UBYTOVÁNÍ

Budou vám pravděpodobně doporučovat ubytování u hostitelských rodin. Jelikož jsem žila 3,5 roku v Anglii v jedné domácnosti s místními už mám tento zážitek za s sebou. Volím možnost ubytování 10 min. od školy hned u moře ve studentské rezidenci LAL Torbay Residence s názvem Hunter’s lodge. Je tu 38 pokojů, část jednolůžkových a některé dvoulůžkové. Všechny se samostatnou koupelnou a toaletami. Kuchyň je sdílená. Pokoj má být vybaven konvicí na kávu či čaj. To velice vítám. Lůžkoviny jsou poskytovány, ručníky vlastní. Vratný depozit po příjezdu je 50 liber.

Update po návratu: Vratný depozit po mě nechtěli, lůžkoviny byli, ručníky ne, to sedí. Konvice byla k dispozici a navíc ještě lednička s mrazákem.

Mám jako požadavek výhled na moře. Pokud to půjde, tak mi vyhoví. Jsem zvědavá, zda to klapne, ale vzhledem k tomu, že běžně je nástup na ubytování v neděli a já jsem si domluvila, že mohu přijet už o den dřív, je velká šance. Když ne, tak se taky nic neděje. Viděla jsem na fotkách velkou prosklenou společenskou místnost odkud je na moře nádherný pohled.

Update po návratu: pokojíček s výhledem na moře jsem dostala a bylo to fantastické se každé ráno a večer kochat nádherným výhledem na pláž, moře, park s jezírkem a parní vlak.

Cena je pro studenty školy velice výhodná. Za 15 nocí a jednolůžkový pokoj s vlastní koupelnou a WC jsem zaplatila 7 380 Kč.

JÍDLO

Jídlo si nakoupím částečně s sebou (instantní polévky a ovesnou kaši porridge, sušenky, chleba, dvě konzervy tuňáka a guláš apod.). Utratila jsem okolo 500 Kč.

Dále počítám s útratou na výletech, přece si nenechám ujít vyhlášené dobroty jako Cream Tea nebo Fish and Chips. Taky chci ochutnat místní sýry.

Update po návratu: Cream Tea mi nejvíce chutnalo v Cornwallu (neudělejte nikdy chybu jako já, že toto vyslovíte v Devonu :)).

Cena do 5 liber za jeden bochánek scone, hustou smetanu clotted cream, jahodový džem a konvici černého anglického čaje s mlékem.

Fish and chips jsem ochutnala 2x. Stačila mi dětská porce, i tak toho bylo dostatek. Cena okolo 5 liber. Dospělá porce stála 10 liber.

VÝLETY

Celodenní výlety se pohybují okolo 25 liber tj. 750 Kč. Ty zvládnu maximálně o víkendech tj. 5 dní. Počítám, že budu cestovat i individuálně. Našla jsem si místní spoje, to pak vyjde levněji. Do vzdálenějších končin jako je Land’s End konec světa je odsud špatné spojení a tak možnost školních výletů minibusem ráda využiji.

Pomoc, to nezvládnu!

Potřebujete se vším tím zařizováním pomoct? Obrátit se můžete např. na agenturu Intact, která vám vše zprostředkuje.

NÁKLADY:

Cena kurzu angličtiny 10 dní (celkem 40 hod.) –  2 980 Kč   

Učební materiály – 920 Kč

Registrační poplatek školy – 1 470 Kč

Ubytování 15 nocí – 7 380 Kč

Letenky – 5 961 Kč

Návazná doprava – 1 700 Kč

CELKEM: 20 411 Kč bez stravy a výletů (doplním po návratu)

Myslím, že vše podstatné jsem vám sdělila. Článek má přes 1500 slov. Jdu balit. Po návratu z kurzu přidám aktuální info. Update 8. 10. 2017: článek o dojmech z kurzu je k přečtení tady.

Mějte se tu krásně!

Přeji pěkné babí léto v Čechách.

Adéla

Adéla
Odjezdem do Anglie ve 40 letech jsem si splnila životní sen. V Anglii jsem žila 3,5 roku. Nejdřív jako au pair, pak na pozici pečovatelky a hospodyně. Procestovala jsem Londýn i anglický venkov. Na blogu najdete články s tipy, jak cestovat výhodně a kam stojí za to se podívat. Jsem autorkou eBooku Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který vás posune blíže k rozhodnutí, zda odjet nebo neodjet do Anglie a praktického manuálu Jak uspět v Anglii i bez peněz a jen se základy AJ. Můj příběh najdete zde.
0
tihle už se strachy nenechají odradit!

Stáhni si zdarma e-book:

Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie

 E-book vás posune blíže k rozhodnutí, zda odjet anebo neodjet do Anglie a zmírní vaše obavy a strachy. V Anglii to ne nebylo jednoduché. Stálo to však za to! Bonusy: Zlepšila jsem si angličtinu, navštívila plno krásných míst Londýna a anglického venkova, vydělala nějako tu Libru a v neposlední řadě našla sama sebe.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *