ADÉLA  KUBEŠOVÁ

Milovnice Anglie a angličtiny

Jazykový kurz v Anglii v 5 fázích, 7 krocích a 4 bonusových tipech

Na jaře jsem tady snila o návratu do mé milované Anglie. Prázdniny skončily, je první zářijový den, za oknem lije jako z konve a já sedím … doma v Praze.

Ne, ještě jsem v Anglii nebyla. Cože, ono to nefunguje? Funguje, ale možná trochu jinak, než si někteří myslí.

Za týden budu mít cestovní horečku a v sobotu 9. 9. 2017 přistanu na najvětším londýnském letišti Heathrow. Yes! Dreams come true!? 

Snem to začalo, ale jenom snít nestačí. Pro naplnění snů je potřeba podniknout určité kroky. Několik kroků. Někdy desítky či stovky kroků. Někdy milión kroků… Záleží na tom, jak je váš sen velký. Mně na tento stačilo několik kroků.

Fáze, kterými jsem prošla:

  1. Snění, touha a stesk
  2. Zjišťování informací
  3. Konečné rozhodnutí
  4. Plánování a zařizování
  5. Realizace záměru

 

Království Velké Británie je jasná volba! Kde jinde se učit jazyk, než v zemi, kde je doma? V zemi, kde se narodil W. Shakespeare, A. Christie, vynalezl parní stroj a zrodili Beatlesáci? V zemi, kde jsou ty nejlepší jazykové školy na angličtinu vůbec ? Napadlo vás někdy, že od dobré angličtiny nás dělí dvě hodiny letu?

Moc bych se rozmýšlela vyjet na kurz třeba na populární Maltu. Tu doporučuji pouze u varianty „lážo plážo“, viz. bod 2, intenzita kurzu. Zvláště v sezóně je tu neskutečné vedro a to není pro mozkové buňky ideální stav.

Angličtina je jazyk, kterým se dnes dorozumí téměř celý svět. Proč se naučit anglicky se tady už bavit nemusíme (aspoň doufám).

 

Při samotném výběru jazykového kurzu jsem se řídila těmito faktory (začněte tím, který má pro vás nejvyšší prioritu).

1. LOKALITA:

a) Londýn – nekonečný společenský a kulturní život, velkoměsto s nepřeberným množstvím pamětihodností,   ráj pro milovníky nákupů shopaholiců. 

b) Sever Anglie – bohatý na národní parky, drsnější počasí a přírodu, reprezentovaný moderními městy jako je Manchester, Liverpool, Leeds.

c) Centrální Anglie – rovina, památky a historie, univerzitní města Cambridge, Oxford, Bristol a Bath. Vhodný po celý rok.

d) Jižní Anglie – slunce, moře, pláže v kontrastu s nekonečnými útesy a nádhernou přírodou, zfilmované zamilované příběhy Rosamunde Pilcher a detektivní zápletky královny detektivek Agathy Christie. Nejznámější jsou Brighton, Bournemouth, Worthing a Torbay. A přesně jižní Anglii, konkrétně oblast Anglické riviéry, jsem si vysnila já.

e) SKOTSKO – pro úplnost přidávám i Skotsko )hlavní město Edinburgh), ať máte nabídku kompletní. Sama jsem tu ještě nebyla, ale mám ho na bucket listu. Vím z vyprávění sestry (kempovala dva týdny ve Skotsku), že je zde krásná nespoutaná a divoká příroda s vysokými horami, zelenými údolími, průzračnými jezery a ostrůvky. Počasí je drsné, chladnější a často tu prší.

 

2. INTENZITA KURZU (počet hodin angličtiny – čím více hodin, tím dražší kurz nebo nízkonákladové, akční LOW COST kurzy):

a) Relaxační10 hodin týdně, angličtinu si chcete vylepšit a zároveň si užít „lážo plážo“ dovolenou

b) Střední20 hodin týdně, chcete se něco naučit a zároveň se někam i podívat a něco zažít (výlety a volnočasové aktivity), to je moje představa

c) Intenzivní30 a více hodin týdně, o dovolené nemůže být řeči, prioritou je získání co nejvíce znalostí za co nejkratší dobu,  nedostatek času na delší pobyt (výborné u kratších pobytů)

 

3. KVALITA ŠKOLY

a) prestiž a pověst školy

b) zda má škola akreditaci

c)  jaký je počet studentů

d) jejich věkové a národnostní složení

 

4. UBYTOVÁNÍ:

a) Hostitelské rodiny jsou hojně doporučovány. Mezi výhody patří možnost procvičení angličtiny i mimo výuku, poznání zvyklostí Britů, jejich kuchyně a mentality.

Nevýhody už zmiňovány nejsou. Je ale dobré, když je při výběru typu ubytování vezmete v potaz. Patří sem: žádné soukromí, jíte to, co vám uvaří, očekává se respektování zvyků rodiny a jejich režimu např., kdy se můžete sprchovat, do kolika musíte být večer doma… Úžasně o tom vypráví herečka Ivana Chýlková, která byla na jazykovém kurzu měsíc v Brightonu a žila u Mrs. Smith.

b) Studenstské ubytování, které nabízí škola za výhodnější ceny než jsou v tzv. Bed and Breakfast (B&B) nebo v hotelích. Moje volba.

c) Hotely – pokud se rozhodnete bydlet zcela podle svých představ a finance nehrají roli, můžete si ubytování rezervovat například na největším portálu Booking.com.

 

5. JAZYKOVÁ POKROČILOST

Přímo ve škole v Anglii se píše rozřazovací test placement test. Vyjímečně se píše už před odjezdem (to je můj případ, podrobnosti budou v dalším článku spolu s celkovými náklady).

a) důležité je se po česku nepodcenit

b) ani nepřecenit (to u nás myslím hrozí jen vyjímečně)

 

6. DÉLKA KURZU

a) minimum jsou dva týdny

b) tři týdny jsou optimální

c) čtyři a více týdnů je paráda

 

7. S AGENTUROU NEBO SÁM

a) Kurz vám zajistí agentura – tzv. na míru

b) Kurz si zařídíte komplet sami

c) Půl na půl – dopravu do Británie a na místo kurzu si obstaráte sami, samotný kurz angličtiny a ubytování přes agenturu.

 

Pár dobrých TIPŮ jako bonus, že jste dočetli až sem (teda ne, že bych se toho bála, vždyť jde o vaše dobro, ha ha):

Tip č. 1: Jeďte sami – kamarády a známé nechte protentokrát doma

Tip č. 2: Výhodné ceny jsou při registraci s předstihem nebo v zimě

Tip č. 3: Najděte si na kurzu mezi spolužáky ty nejlepší a travte s nimi co nejvíc času (min. o přestávkách na svačinu a oběd a mluvte anglicky a poslouchejte angličtinu)

Tip č. 4: Odhoďte stud a ptejte se místních na všechno možné, na cestu, jaké doporučují puby, místa na výlety atd. Přirozenou cestou v reálných situacích si vylepšujeme angličtinu mílovými kroky.

 

Už mám v hlavě místa, která chci určitě navštívit. Zjišťuji si konkrétní výlety a spoje. V mém hledáčku je Plymouth, Exeter, ZOO v Paigntonu, Totnes, Cockington, Babbacombe, Dartmoor národní park…

Možná se z nostalgie vrátím po čtyřech letech do Kingsweare a Dartmouthu na jihu Anglie v Devonu. O své služební cestě jako pečovatelka v Anglii píšu v tomto článku.

Kdo ví?

Po návratu se tu ráda podělím o cestovatelské zážitky a hlavně, jak se pohnula má angličtina. Můžete se těšit na plno postřehů a zážitků přímo z Anglie. Update 8.10. 2017: Právě jsem za pomocí několika šálků anglického čaje s mlékem sepsala dojmy z kurzu. Přečtěte si tady.

Článek už se blíží k tisícům slovům a tak vám celkové NÁKLADY, konkrétní místo, školu, ceny kurzu angličtiny, letenek, návazné autobusové dopravy vypíšu v dalším článku.

 

Adéla

Milovnice Anglie a angličtiny

Adéla

Ve 40 letech jsem si splnila životní sen a odletěla do Anglie, kde jsem žila a pracovala celkem 3,5 roku. Nejdříve jako aupair, pak na pozici pečovatelky a hospodyně.

Jsem autorkou eBooku Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který vás posune blíže k rozhodnutí, zda odjet nebo neodjet do Anglie.
Sepsala jsem všechny své zkušenosti do praktického manuálu Jak uspět v Anglii i bez peněz a jen se základy AJ.

Můj příběh najdete zde.

0
tihle už se strachy nenechají odradit!

Stáhni si zdarma e-book:

Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie

E-book vás posune blíže k rozhodnutí, zda odjet nebo neodjet do Anglie, zmírní vaše obavy a strachy. V Anglii to nebylo vždy jednoduché, ale stálo to za to! Zlepšila jsem si angličtinu, navštívila plno krásných míst, vydělala nějako tu libru a našla sama sebe.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *