ADÉLA  KUBEŠOVÁ

Milovnice Anglie a angličtiny

Už v Anglii začala škola a existuje vůbec Summerhill?

ŠKOLA V ANGLII?

Často se zajímáte, jak funguje školský systém ve Velké Británii a také co je pravdy na existenci školy Summerhill, kde si údajně děti „dělají co chtějí“. Odpověď zní ano a ano!

První ANO!

Už i děti v Anglii jsou za školními škamny, tedy ve třídě (classroom). Panuje tu odlišný systém školství a vzdělání (education) od toho českého, kde jdou všichni děti do školy 1. září. To by nebyla Anglie, aby neměla něco speciálního.

Za těch 3,5 roku života v Anglii, se mi do toho už podařilo trochu proniknout.

Žáci tu začínájí školu až v druhém zářijovém týdnu. A to se ještě různí rok od roku, škola od školy a dokonce hrabství od hrabství. 🙂

Struktura školního roku je už ve všech školách stejná, ale pozor, nemají dvě pololetí, ale tři trimestry! Trimestr se řekne (term) a je podzimní, jarní a letní. Každý trimestr je dále rozdělen na dvě půlky (half term). Doufám, že jste se v tom už neztratili?

Mezi half term je vždy týdenní volno, což si myslím, je moc prima, nejen pro děti, ale hlavně pro učitele, kteří načerpají nové síly do dalšího half term a nekončí tak v červnu školní rok s vyplazeným jazykem, jako jsem to u mnohých zažila doma.

Konkrétně to vypadá takto. V říjnu je první týdenní pauza, half term, následují vánoční prázdniny 14 dní, v únoru další týdenní  half term. O velikonocích 14 dní a poslední volno před letními prázdninami je na konci května a to týden.

Školní rok končí (break up) zhruba v půlce července. Nikomu už pak nevadí, že letní prázdniny trvají jen šest týdnů oproti dvouměsíčním v ČR.

20140318_100550

Podíváme se na ty nejmenší školáčky. Jako Au-pair v Kentu jsem se starala o 4letého chlapečka, který už v tomto nízkém věku navštěvoval tzv. „preschool“, což je tu naprosto běžné. Dodnes vzpomínám na žehlení jeho uniform. 🙂 Teď v Anglii pracuji už přes dva roky jako pečovatelka a žehlit naštěstí nemusím. Můj „anglický pacient“ už naštěstí není ve svých 90 letech školou povinný. 🙂

Celkově je vše posunuto, a přípravný rok před školou mají už od 4 let, aby od pěti mohli začít naostro. Školní tašky, nemají těžké jako v ČR, vypadají spíše jako desky na dokumenty. Učebnice se nechávají ve skříňkách ve škole. Výuka probíhá hravou formou, nicméně panuje už určitý řád a zvykají si na režim.

Děcka (kids) jsou školou povinné už od 5 let. Slyšela jsem debaty, že děti začínají školu moc brzy a nejsou na to fyzicky ani emocionálně mnohdy připravené. I odborné studie zjistily, že děti v jiných zemích, kde začíná výuka až v šesti letech, když mají odklad tak dokonce v sedmi, britské děti po několika letech doženou anebo dokonce předeženou. Také si myslím, že je to moc brzy, necháme se překvapit, zda si konzervativní britové nechají poradit od odborníků a udělají v budoucnu změnu. 🙂

DSCN0203

Základní škola se nazývá „Primary school“ a první školní rok „reception“. Učí se číst, psát a počítat, podobně jako u nás. Pak následuje první třída „Year 1“, druhá třída „Year 2“ atd. Velký rozdíl je v tom, že se celá třída neučí stejnou látku, ale je to rozděleno na skupinky.

Skvělá věc je pozdější vstávání, škola začíná až v 9 hodin. To jim můžeme opravdu závidět, zvlášť v zimě, kdy je tma.

Na přechodu v blízkosti školy děti stráží buď muž (lollipop man) nebo žena (lollipop lady). Jde většinou o placenou pozici tzv. School crossing patrol. Na sobě mají výstražnou vestu a v ruce značku, připomínající svým tvarem lízátko, lollipop“, od toho název. Hlavním úkolem je dávat znamení autům, kdy zastavit a kdy pokračovat v jízdě a dbát o bezpečnost dětí. 🙂

DSCN0216

ŠKOLA SUMMERHILL

Druhé ANO!

Škola Summerhill opravdu existuje. Jde o školu alternativní, s originálním a naprosto odlišným přístupem, od ostatních „normálních“ škol, kde si žáci vytvářeji svá vlastní pravidla. Jde o internátní školu a žáci, od pěti do šestnácti let, zde v této krásné viktoriánské budově i bydlí. Domů jezdí o prázdninách.

Dokonce se nachází kousek od města Ipswich, v hrabství Suffolk, kde žiji a pracuji jako pečovatelka.

Byla založena roku 1921 skotským učitelem A.S. Neilem v Leistonu, který nesnášel bezvýhradnou poslušnost. Přišel s řešením založit tzv. svobodnou školu, kde si děti v podstatě budou dělat co chtějí. A to také zrealizoval!

Škola slaví úctyhodné 90leté výročí. Důležité je zmínit, že tento typ školy není vhodný pro všechny děti. Některé neumí unést takové extrémní množství svobody, jaká je v Summerhillu poskytována. Já osobně jsem se do školy Summerhill úplně zamilovala.

Po shlédnutí filmu, který byl natočen po dramatických událostech roku 2000, kdy školní inspektoři za vlády Tonyho Blaira, chtěli školu zavřít.

Jejím žákem byl i Angus Dudgeon, producent známé skupiny Pink Floyd. Jeho školní zážitky vystihuje právě píseň Pink Floydů“Another Brick In The Wall“ Part 2 : We don’t need no education. We don’t need no thought control. No dark sarcasm in the classroom. Teachers leave them kids alone. Hey! Teachers! Leave the kids alone! All in all you’re just another brick in the wall.

Píseň si poslechněte ZDE>>.

Celá kauza se dostala až k soudu a současná ředitelka školy, dcera zakladatele, pana Neila, Zoe Readhead, nakonec kauzu vyhrála a škola funguje dál.

Celý film si můžete pustit ZDE>>.

Pokud byste chtěli školu Summerhill vidět na vlastní oči, objednejte se dopředu. Dny otevřených dveří se konají během prázdnin a jsou obsazené dva či tři měsíce dopředu.

Svůj termín si zajisti napsáním e-mailu na tuto adresu:

office@summerhillschool.co.uk

Webové stránky školy ZDE>>.

Jsou i na Facebooku: A.S.Neill’s Summerhill School

 

DSCN0124

 

Přeji úspěšný školní rok všem anglickým i českým školákům!

Take care!

Adéla z Anglie

P.S. Pokud by vás zajímalo cokoliv dalšího o životě v Anglii,

neváhejte mi napsat do komentářů anebo na e-mail: hello@adelakubesova.cz

Pokud uvažujete o odjezdu do Anglie, ale máte stále obavy, jak vše zvládnete,

stáhněte si ZDARMA eBook Jak odstrojit 13 strašáků, kteří ti brání odjet do Anglie.

Toužíte změnit život, ale brání vám strach? Chcete poznat krásnou Anglii a zdokonalit se v angličtině? Přečtěte si tento eBook a začněte dělat kroky k vašim cílům.

Toužíte změnit život, ale brání vám strach? Chcete poznat krásnou Anglii a zdokonalit se v angličtině? Přečtěte si tento eBook a začněte dělat kroky k vašim cílům.

Adéla

Ve 40 letech jsem si splnila životní sen a odletěla do Anglie, kde jsem žila a pracovala celkem 3,5 roku. Nejdříve jako aupair, pak na pozici pečovatelky a hospodyně.

Jsem autorkou eBooku Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který vás posune blíže k rozhodnutí, zda odjet nebo neodjet do Anglie.
Sepsala jsem všechny své zkušenosti do praktického manuálu Jak uspět v Anglii i bez peněz a jen se základy AJ.

Můj příběh najdete zde.

0
tihle už se strachy nenechají odradit!

Stáhni si zdarma e-book:

Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie

E-book vás posune blíže k rozhodnutí, zda odjet nebo neodjet do Anglie, zmírní vaše obavy a strachy. V Anglii to nebylo vždy jednoduché, ale stálo to za to! Zlepšila jsem si angličtinu, navštívila plno krásných míst, vydělala nějako tu libru a našla sama sebe.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *