Adéla  Kubešová

Milovnice Anglie a jazyková koučka

Valentýn v Anglii aneb lásky není nikdy dost

Oslavy svátku lásky jsou v Anglii oblíbené.
Jakmile se v kalendáři objeví únor, žije celá Anglie myšlenkami na lásku, a když ne, tak brzy začne. Okolí se zabalí do valentýnské výzdoby. Kavárny a restaurace se vytasí s nabídkou speciálního valentýnského menu. Obchody jsou zaplaveny sladkostmi ve tvaru srdce a dárečky ve všech odstínech červené a růžové, nejvíce v oblibě jsou plyšáci.
Přípravy na den sv. Valentýna se nepodceňují.
Všemu vévodí papírová přáníčka, Valentine’s Cards, které jsou v mnoha velikostech a tvarech k mání naprosto všude. Na přáních lásky – Valentýnkách,  je v Anglii celý svátek postaven. Vyrábí se, malují a zdobí ručně nejrůznějšími doplňky a ornamenty.
Nejstarší pohled s milostnou básní napsal údajně v roce 1415 vévoda Charles Orleánský své ženě z vězení v londýnském Toweru. Nejstarší dochovaný milostný dopis psaný jako tzv. „valentýnka“ byl napsán před více než 500 lety Kartery Brewsovou.
Ta se v něm svěřovala svému milému, že požádala svou matku, aby se u otce přimluvila za to, aby dostala větší věno. „Jestliže mě však miluješ, a já vpravdě věřím, že ano, pak mě kvůli tomu neopustíš,“ zněl text tohoto valentýnského přání.
Postupem času se valentýnky začaly vytrácet. Až na počátku 20. století, kdy Walter Scott, známý výrobce vánočních přání, přemýšlel, jak odvrátit svůj bankrot, se zrodila myšlenka udělat ze svátku sv. Valentýna obchod.
Začal tedy vyrábět a prodávat valentýnská přání. Dnes vidíme, že to byla trefa do černého.
Hlavním symbolem svátku zamilovaných v Anglii je holubice nebo labuť, kteří jsou už od nepaměti synonymem dlouhotrvajícího svazku a věrnosti.
Traduje se, že pokud dívka vstane brzy ráno a dívá se na procházející muže, stane se jejím budoucím manželem ten, který na ni jako první pohlédne.
Každý chce udělat radost svému miláčkovi, milenci, příteli, milence, kamarádce, nebo své tajné lásce. V Anglii takto vyjadřují například i děti lásku svým rodičům. Koupit něco krásného. Něco čím dá najevo, jak moc miluje.
Láska se dá vyjádřit polibkem kdykoliv v roce, na Svatého Valentýna se však očekává i něco navíc. Zamilovaný dárek a kytici rudých růží.
Proč je tento den spojován s láskou a sv. Valentýnem?
Ve starověkém Římě byl 14. únor svátkem pocty bohyni Jono, královnou všech římských bohů a bohyň a následující den, 15. února začínaly oslavy boha Lupercia. V tehdejší době byly životy chlapců a dívek striktně odděleny, a jednou za rok, právě v předvečer tohoto svátku probíhala jakási loterie. Na kousky papíru se napsala jména vybraných mladých dívek, lístky se vložily do nádoby a mladí muži si vždy vybrali jeden lístek a s vyvolenou dívkou se stali partnery po dobu oslav a často i po celý rok až do další loterie.
Ve Skotsku na oslavu lásky pořádají festival, na němž si mladí lidé losují z klobouku jméno vyvoleného. S ním následně protančí celý večer. Císař Klaudius II. se zúčastňoval mnoha bitev, ale římští muži jen neradi vstupovali do vojska. Klaudius věřil, že to bylo proto, že nechtěli opouštět své milé a rodiny, a proto se rozhodl zakázat všechna zasnoubení i svatby v celém Římě.
Svatý Valentýn byl římský kněz , který žil v době Klaudiovy vlády.
Nedbal Klaudiova zákazu a dál tajně oddával zamilované páry. Za tyto skutky byl uvězněn a odsouzen k smrti. Trest byl vykonán 14. února r. 296. Tradice se má, že za pobytu ve vězení za ním chodili mladí lidé a házeli mu květy a psané vzkazy do okna jeho cely. Tak chtěli ukázat že jako on i oni věří v lásku. Jednou z nich byla dcera správce vězení, do které se Valentýn zamiloval a v den sve smrti jí zanechal dopis, který podepsal „s láskou Tvůj Valentýn“.
Tato větička přežila staletí a dodnes se píše na přání.
Dávají si je mezi sebou mladí i starší. Jméno Valentýn tak často skrývá tajného ctitele či ctitelku, takže se stává že chlapci i dívky mohou obdržet i několik přání, aniž by věděli, od koho jsou.
Přeji vám krásného Valentýna! A nezapomeňte rozdávat lásku a zamilované dárečky po celý rok.
Tady je jeden dárek pro vás. Píseň Rain on Valentines Day od mé nejoblíbenější britské zpěvačky a mé jmenovkyně, Adele.
Good luck in love!
DSC_4634-JPGcol
S láskou a radostí Adéla
Milovnice Anglie a angličtiny
Autorka eBooku ZDARMA
Kontaktní e-mail: hello@adelakubesova.cz
Adéla
Ve 40 letech si odjezdem do milované Anglie splnila dávný sen a zároveň vyřešila zoufalou životní situaci. Z plánovaného roku jako Au Pair, byly další dva na pozici pečovatelky a hospodyně.
Svou vášeň pro angličtinu přenáší na ostatní jako jazyková trenérka.
Je autorkou e-booku Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který vás posune blíže ke konečnému rozhodnut.
Své zkušenosti a praktické rady, jak vše zrealizovat předává v manuálu Jak uspět v Anglii i bez peněz a jen se základy AJ.
Její příběh najdete zde.
Adéla je zakladatelkou i dalšího projektu s názvem Ženy ve světě. Aktuálně píše román o svém působení v Anglii jako chůva s názvem AU PAIR VE 40.

Chceš odjet do Anglie, ale ze strachu ještě trčíš doma? Přestaň být za to na sebe naštvaná a místo toho načerpej energii k činům.

Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie

Posune vás blíže k rozhodnutí, zda odjet nebo neodjet do Anglie.

Zmírní vaše obavy.

V Anglii to nebylo jednoduché, ale stálo to za to!

Zlepšila jsem angličtinu, navštívila plno krásných míst a vydělala nějako tu libru.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *