Angličtina a Anglie s Adélou i pro 40+

Babí léto 2017 jsem „prospíkovala“ v Anglii na kurzu angličtiny

Ve 45 letech jsem vyrazila prožít babí léto Indian summer, přímo do Anglie na dvoutýdenní kurz angličtiny, abych si oprášila angličtinu. Tím pravým důvodem bylo podívat se na vysněné místo – Anglickou riviéru, které je rodištěm mé oblíbené spisovatelky Agathy Christie.

Své zážitky ze školy LAL Torbay v Paigntonu jsem sepsala do tohoto článku.

Budu ráda, když povzbudí hlavně starší ročníky, aby se nebály odjet za angličtinou přímo do Anglie. Je to výborná zkušenost a motivace do dalšího zdokonalování jazyka.

Zažila jsem tu několik AHA momentů a dozvěděla se plno nových tipů na vylepšení angličtiny.

 

Škola LAL Torbay v Paigntonu

 

Školu LAL Torbay v Paigntonu jsem si vybrala ze dvou hlavních důvodů:

 • nachází se uprostřed Anglické riviéry, kterou jsem měla na mém seznamu „must see“
 • kvůli nižší ceně, možnost tzv. nízkonákladového kurzu low cost course

BTW Pokud vás zajímá, jak vybrat nejlepší kurz angličtiny ve Velké Británii, tak si přečtěte tento článek.

První den školy

Můj první školní den se odehrál v pondělí 11. 9. 2017 (vždy v pondělí nastupují noví studenti) a začal ráno v 8:15. Ze studentských „kolejí“ Hunters Lodge jsem tam pěšky z kopečka byla za 10 minut.

Po otevření dveří do školy mě čekalo netradiční přivítání. „Mrtvola“ ležící na podlaze, která byla jako „živá“. 😀 To bylo pořádné surprise překvápko!

"Mrtvola" ve vstupní hale

 

Důvod byl prostý! Konal se týden A. Christie k výročí jejího narození s mnoha různorodými akcemi. Ve škole byla vyhrazena jedna místnost s velkým plátnem a upravena jako „kino“, kde probíhalo non stop promítání detektivek A. Christie.

Ve vstupní hale na recepci se mimo jiné dozvíte seznam výletů a aktivit pro studenty (každý čtvrtek jsou známy plány na následující týden).

Vstupní hala s recepcí školy LAL Torbay

Zaujala mě velká zeď vpravo s nápisy ahoj ve všech možných jazycích (viz. i úvodní foto článku).

Zeď s pozdravy v mnoha jazycích

Na recepci jsem se dozvěděla, že mám jít do studovny v prvním patře.

 

Škola LAL Torbay je moderní a světlá

 

Uvítání ve škole

Po krátkém uvítání jsme psali dva písemné testy a absolvovali ústní popovídání, aby nás mohli rozřadit do skupin podle úrovně angličtiny. Vedle mě seděla příjemná mladá dívka Debora z Itálie. S AJ začala nedávno a byla ve skupině začátečníků. Chodí v Itálii do pobočky LAL školy a tento kurz jí tam doporučili. Viděla jsem se s ní jen letmo v prostorách školy a až na výletě v Plymouthu, kde jsme měly více času si popovídat.

Vyprávěla mi, že bydlí u hostitelské rodiny, kde se jí moc líbí. Má tam jednolůžkový pokoj a vlastní koupelnu. Rodina je prý moc milá a u večeře se snaží s ní komunikovat. To jí pomohlo se trochu zlepšit, ale příště má prý přijet na tři týdny, dva jsou pro začátečníky málo.

Velká část studentů přijela z Německa, převažovali starší ročníky. S Němkou Angelou jsme vyjely i na několik výletů. O tom jaká místa jsem navštívila podrobněji v příštím článku. Stihla jsem v Anglii vidět a zažít hodně. Vyprávění o výletech si proto nechám na samostatný článek. Každý den jsem někam vyrážela a zážitků z nových míst mám nespočet, ale teď už zpátky ke škole.

Vstupní testy a pohovor v angličtině

Jeden z testů jsem už psát nemusela, protože jsem ho posílala ještě před příjezdem do školy. Důvodem bylo, že jsem se hlásila do nízkonákladového kurzu low cost course. Přijímají do něj studenty se střední pokročilostí AJ a proto si znalosti ověřují ještě před zápisem do kurzu. Mně vyšla úroveň B2-C1, což myslím odpovídá. V prosinci 2015, hned  po návratu z Anglie, jsem složila zkoušku z angličtiny tzv. FCE, což je právě level B2.

Seznámení s režimem školy

Poté proběhlo seznámení s režimem školy, na koho se obrátit s otázkami ohledně studia, výletů, možnosti zapůjčení a koupě knih a slovníků, informace ohledně místní dopravy (mapy okolí, letáčky na místní zajímavosti a atrakce).

Vše se stihlo do 12 hod. Po obědě už jsme se každý přidali do své třídy, které nesly názvy okolních měst a vesnic. Moje třída se jmenovala Brixham, podle vedlejší rybářské vesnice, kde je zároveň letní sídlo A. Christie – Greenway House. Ten jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít.

Mezi další mimořádné aktivity patřilo třeba nastudování divadelního představení se studenty školy s názvem The closing of a door. Hru na motivy děl A. Ch. napsala a se studenty secvičila zaměstnankyně školy Lorraine Myrie. Představení jsem se ráda zúčastnila a moc se mi líbilo. Kostýmy byly perfektní.

 

Slavný detektiv Hercule Poirot a jeho věrný pomocník kapitán Arthur Hastings v akci

 

Obdivuji účastníky za nastudování rolí v angličtině. Dva ze studentů byli moji spolužáci z dopoledního kurzu. Trávili ve škole LAL Torbay několik měsíců. William (na fotce druhý zprava), který ztvárnil kapitána Hastingse bude na kurzu až do Vánoc a už teď s ním počítají do vánočního divadelního představení.

Poděkování „hercům“- studentům školy LAL Torbay od Lorraine Myrie (v růžovém svetru) za skvělé stvárnění div. představení

 

Dopolední (placená) výuka angličtiny

Moje učitelka Lara byla fantastická. Mohla by se z fleku živit jako herečka a zpěvačka. Shodou okolností učila i mého 14letého synovce, když byl se spolužáky také v této škole na jazykovém kurzu.

 

Učitelka angličtiny Lara

Další všední dny byla škola už pravidelně od 8:30. – 12:00 (od 10 hod. 30minutová přestávka, ve které jsme měli šanci objednat si vařený teplý oběd na určitou hodinu tzv.  Pre-order , což jsem ráda využívala skoro každý den). Ve 12 hodin končil dopolední blok.

Tomato Potato Song nemohu dostat z hlavy od té doby, co nám ji Lara zpívala na hodině angličtiny. Jde o odlišnou výslovnost britské a americké angličtiny.
„You like potato (potejtou) I like potato (potato), I like tomato (tometou) you like tomato (tomato)“. Znáte?   Mně se nejvíc líbí verze z filmu Když Harry potkal Sally When Harry met Sally. Pusťte si ji na Youtube tady.

Učitelka zmínila, že Britové už dávno nepoužívají větu „It is raining cats and dogs“
Jen ze srandy, je to otřepaná fráze. Místo toho ji hovorově nahradí větou „It is pissing“ v překladu „Chčije“.

Výukové materiály

První týden jsme se učili z učebnice Speak Out Upper Intermediate Student’s book F. Ealese and S. Oakese od BBC (2nd edition).

Druhý týden, po spojení s jinou skupinou, z učebnice CUTTING EDGE Upper Intermediate Third edition od S. Cunningham Peter Moor and J. Bygrave.

 

Obědy ve školní kantýně The Palm Tree

MENU

 

 

 

V kantýně školy jsem si pochutnávali na Jacket potatoe, Chicken Curry, Chicken noodles, Chicken pasta, Beef a Chicken Burgerech za 3 -4,5  libry.

 

 

Burger

Plněná brambora „Jacket potato“

Dušené hovězí s bramborem a mrkví

Těstoviny s kuřecím masem „Chicken pasta“

 

Další možností občerstvení byly Panini s různými náplněmi. Zdravější volbou svačin byla krabička nakrájeného ovoce za 2 libry.

Kantýna ve škole LAL Torbay má pestrý výběr jídel a svačinek

 

Odpolední (zdarma) výuka angličtiny

Po 30minutové pauze na oběd začínala ve 12:30 odpolení angličtina. Končila ve 14:30 hod. Probíhala v režii budoucích učitelů za dohledu zkušeného učitele. V tom byl vlastně jediný rozdíl mezi běžným a nízkonákladovým kurzem, že jsem byla povinná se odpolední výuky zúčastnit. Ostatní mohli dobrovolně.

Poplach v LAL Torbay aneb pověstná safety first v Británii
Takhle to vypadalo u nás před školou okolo 11:30 v úterý 19. září.

 

Požární poplach
„Fire alarm“

Najednou začala houkat siréna a bez jakéhokoliv vysvětlování a s vážnou tváří nám učitelka řekla, ať jdeme ihned za ní ven ze třídy. Takže jsme nikdo netušili, zda jde o opravdový poplach nebo jen zkoušku. Nakonec se z toho naštěstí vyklubala zkouška požárního systému.

 

Plusy výuky:

 • skvělá učitelka Lara
 • přátelská atmosféra
 • zkušenost s přízvukem rodilých mluvčích
 • nutnost mluvit jen v angličtině (byla jsem na kurzu jediná Češka takže i o pauzách a na výletech probíhala komunikace pouze v angličtině)
 • mnoho doprovodných aktivit (viz. divadelní hra a týden A. Christie)
 • výlety školním minibusem včetně průvodce (řidič a průvodce v jedné osobě byl velice zábavný a velký mluvka což se nám pro zdokonalení AJ jen hodilo)

 

Negativa výuky:

 • látka nenavazuje (studenti přijíždějí a odjíždějí během celého roku a doba pobytu je od jednoho týdne po několik měsíců)
 • učení klasickou školní formou z učebnic a vyplňováním cvičení (pro mě docela problém, protože jsem prošla skvělou metodou učení angličtiny,  Anglicky fantasticky online Libora Činky a naživo v české jazykovce a to zcela bez učebnic a nudného doplňování cvičení)
 • probíraná látka se moc nevysvětlovala, spíše opakovala, takže pokud to dotyčný už neznal byl tzv. „mimo mísu“
 • témata výuky byla zaměřena spíše na situaci ve světě, přírodní katastrofy atd. než na běžné situace každodenního života (ty jsme probíraly na odpoledním bloku s bud. učiteli)

 

Na konci posledního dne nesmělo chybět rozdávání certifikátů. 🙂

 

Certifikát

 

Celkově hodnotím pobyt jako úžasný! Jsem nadšená z nových zážitků, lidí a míst, která jsem navštívila. Podívala jsem se i na vysněný Konec světa.

Adéla

Milovnice Anglie a jazyková koučka

Dotazy pište pod článek do komentářů anebo na e-mail: hello@adelakubesova.cz

Adéla
"Miluju Anglii a angličtinu a svou vášeň šířím dál jako trenérka mluvené angličtiny a navigátorka do Anglie, abyste si i vy mohli splnit své sny - žít, pracovat nebo cestovat po Anglii a přitom se domluvili."
Ve 40 letech si odjezdem do Anglie splnila dávný sen a zároveň vyřešila těžkou životní situaci. Z plánovaného roku jako Au Pair, bylo dalších dva a půl na pozici pečovatelky a hospodyně.
Je autorkou e-booku Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který vás posune blíže ke konečnému rozhodnut.
Své zkušenosti a praktické rady, jak vše zrealizovat předává v manuálu Jak uspět v Anglii i bez peněz a jen se základy AJ.
Její cestu za angličtinou a do Anglie najdete zde.
Adéla je zakladatelkou i dalšího projektu s názvem Ženy ve světě. Aktuálně píše knihu, kde líčí strasti a slasti dvou AP, jedné 20leté a druhé 40leté s názvem ZE ZOUFALSTVÍ DO ANGLIE aneb AU PAIR VE 40 versus ve 20.

Vidíte se už v letadle do Anglie, ALE máte strach?

S e-bookem ZDARMA budete blíže ke konečnému rozhodnutí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.