

- Vidíš se už v letadle do Anglie, ALE máš strach?
- S e-bookem ZDARMA budeš blíže ke konečnému rozhodnutí.
Ve 45 letech jsem vyrazila prožít babí léto „Indian summer“ přímo do Anglie na dvoutýdenní kurz angličtiny. Oficiálně, abych si oprášila „brush up“ svou angličtinu.
Tím pravým důvodem ale bylo podívat se na vysněné místo – Anglickou riviéru, které je rodištěm mé oblíbené spisovatelky Agathy Christie.
Zdaleka jsem nebyla nejstarší účastnicí kurzu, byli tam i senioři, například tento 72letý Španěl.
Věková omezení jsou často jen v naší hlavě.
Budu ráda, když povzbudí hlavně ženy 40+.
Neboj se odjet za angličtinou přímo do Anglie. Je to výborná zkušenost a motivace do dalšího zdokonalování jazyka.
Zažila jsem několik AHA momentů, dozvěděla se plno nových tipů na vylepšení angličtiny a užila si neopakovatelnou atmosféru Anglické riviéry.
Školu LAL Torbay v Paigntonu jsem zvolila ze dvou hlavních důvodů:
BTW (mimochodem). Pokud tě zajímá, jak vybrat nejlepší kurz angličtiny ve Velké Británii, tak si přečti tento článek.
Můj první školní den se odehrál 11. 9. 2017. Každé pondělí nastupují noví studenti. Škola začala ráno v 8:15.
Z mého ubytování, studentských „kolejí“ Hunters Lodge, jsem tam z kopečka byla za 10 minut.
Po otevření dveří školy mě čekalo netradiční přivítání. „Mrtvola“ ležící na podlaze, která byla jako „živá“. To bylo pořádné překvápko „surprise“.
Důvod byl nakonec prostý. Konal se tu týden A. Christie k výročí narození s mnoha různými akcemi.
Ve škole byla dokonce vyhrazena jedna místnost s velkým plátnem a upravena na „kino“, kde probíhalo non stop promítání detektivek A. Christie.
Ve vstupní hale na recepci jsem se mimo jiné dozvěděla seznam výletů a aktivit pro studenty.
Každý čtvrtek jsou známy plány na následující týden a doporučuji se zaregistrovat co nejdřív, aby ti ten tvůj vysněný výlet neutekl.
Školní minibus má omezený počet sedadel.
Zaujala mě velká zeď vpravo s pozdravy ve všech jazycích. Nechybělo ani české „ahoj“.
Na video ze vstupní haly školy od zmiňované „zdi“se můžeš hned podívat. Natočila jsem ho pro tebe o jedné z přestávek na svačinu „coffee break“.
Na recepci jsem se dozvěděla, že mám jít po schodech do studovny v prvním patře.
Po krátkém uvítacím proslovu jsme psali dva písemné testy a absolvovali ústní popovídání, aby nás mohli rozřadit do skupin podle úrovně angličtiny.
Vedle mě seděla příjemná mladá dívka Debora z Itálie. S AJ začala před pár měsíci a byla ve skupině začátečníků.
Studuje v Itálii přímo na pobočce LAL školy a tento kurz jí doporučili. Viděla jsem se s ní jen letmo uvnitř školy nebo na školní zahradě.
Až na výletě v Plymouthu jsme měly víc času si popovídat. Svěřila mi, že bydlí u hostitelské rodiny tzv. „homestay“, kde se jí moc líbí.
K dispozici má jednolůžkový pokoj a vlastní koupelnu. Rodina je prý moc milá a u večeře se snaží s ní komunikovat.
To jí pomohlo se trochu zlepšit, ale příště má prý přijet na tři týdny, dva jsou pro začátečníky málo.
Velká část studentů přijela z Německa, převažovali starší ročníky. S Němkou Angelou jsme si pochutnaly v restauraci s výhledem na moře a vyjely na několik výletů.
Stihla jsem v Anglii vidět a zažít hodně. Každý den jsem někam vyrážela a zážitků z nových míst mám nespočet. Vyprávění o výletech si proto nechám na samostatný článek. Teď už zpátky ke škole.
Jeden z testů jsem psát nemusela, protože jsem ho posílala ještě před příjezdem do školy (udělala jsem si ho znovu, abych se nenudila, mezitím, co ostatní budou vyplňovat test).
Důvod byl, že jsem se hlásila do nízkonákladového kurzu „low cost course“, do kterého příjímají studenty se střední pokročilostí AJ a proto si znalosti ověřují ještě před zápisem do kurzu.
Mně vyšla úroveň B2-C1, což myslím odpovídá. V prosinci 2015, po návratu z Anglie, jsem složila zkoušku z angličtiny tzv. FCE, což je právě level B2.
Poté proběhlo seznámení s režimem školy, na koho se obrátit s otázkami ohledně studia, výletů, možnosti zapůjčení a koupě knih a slovníků, informace ohledně místní dopravy (mapy okolí, letáčky na místní zajímavosti a atrakce).
Vše se stihlo do 12 hodin. Po obědě už jsme se každý přidali do své třídy, které nesly názvy okolních měst a vesnic. Moje třída se jmenovala podle vedlejší rybářské vesnice, Brixham.
Zároveň se poblíž Brixhamu nachází letní sídlo A. Christie – Greenway House, které jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít.
Mezi další mimořádné aktivity patřilo třeba nastudování divadelního představení se studenty školy s názvem The closing of a door. Hru na motivy děl A. Ch. napsala a se studenty secvičila zaměstnankyně školy Lorraine M. Představení jsem se ráda zúčastnila a moc se mi líbilo. Kostýmy i výkony žáků byly perfektní.
Obdivuji účastníky za nastudování rolí v angličtině. Dva z nich byli moji spolužáci z dopoledního kurzu, kteří trávili ve škole LAL Torbay několik měsíců. William (na fotce druhý zprava, ztvárnil kapitána Hastingse) pobývá na kurzu až do Vánoc a už teď s ním počítají do vánočního divadelního představení.
Poděkování „hercům“- studentům školy LAL Torbay od Lorraine Myrie (v růžovém svetru) za skvělé stvárnění div. představení
Moje učitelka Lara byla fantastická. Mohla by se z fleku živit jako herečka a zpěvačka. Shodou okolností učila i mého 14letého synovce, když byl se spolužáky také v této škole na jazykovém kurzu. Škola v Paigntonu je oblíbeným místem ke zdokonalení angličtiny pro českého žactva.
Dál probíhala školní výuka už pravidelně:
„Tomato Potato Song“ nemohu dostat z hlavy od té doby, co nám ji Lara zpívala na hodině angličtiny. Jde o odlišnou výslovnost britské a americké angličtiny.
„You like potato (potejtou) I like potato (potato), I like tomato (tometou) you like tomato (tomato)“.
Znáš? Mně se nejvíc líbí verze z filmu Když Harry potkal Sally When Harry met Sally. Pusť si ji na Youtube tady.
Učitelka zmínila, že Britové dávno nepoužívají větu „It is raining cats and dogs“. Jen, když si dělají legraci.
Jde o otřepanou frázi, které ti doporučuji se vyhnout. Nahradilo ji hovorové „It is pissing“, v překladu „Chčije a chčije“.
Obědy a svačiny jsme si mohli zakoupit ve školní kantýně The Palm Tree.
Jukni se na moje zamilované Jacket potato se sýrem.
Pochutnávala jsem si na:
Cena: 3 – 5 liber.
Další možností občerstvení byly Panini s různými náplněmi. Zdravější volbou svačin byla krabička nakrájeného ovoce za 2 libry.
Po pauze na oběd začínala ve 12:30 odpolední angličtina zdarma. Končila ve 14:30 hod. Probíhala v režii budoucích učitelů za dohledu zkušeného učitele.
Rozdíl mezi běžným kurzem AJ a „low cost“ kurzem
V tom byl vlastně jediný rozdíl mezi běžným a nízkonákladovým kurzem, byla jsem povinná se odpolední výuky zúčastnit. Ostatní mohli přijít dobrovolně. Jednoho mladíka z odpoledního kurzu chodila referentka dopoledne upozorňovat na odpolední výuku. Stalo se, že tam občas nepřišel…
Poplach v LAL Torbay aneb pověstná „safety first“ v Británii
Takhle to vypadalo u nás před školou okolo 11:30 v úterý 19. září. Začala houkat siréna a bez jakéhokoliv vysvětlování a s vážnou tváří nám učitelka řekla, ať jdeme ihned za ní ven ze třídy. Nikdo z nás netušil, zda jde o opravdový poplach nebo jen zkoušku. Nakonec se z celé „akce“ naštěstí vyklubala jen zkouška požárního systému.
Nástěnka s informacemi pro studenty
Mimo informace o odjezdech studentů se jednoho dne na nástěnce objevila kopie nové desetilibrovky (rok vydání 2017), s portrétem mé oblíbené spisovatelky Jane Austen.
Jane Austen pobívala několik let v krásném lázeňském městě Bath, kde jsem rok žila a pracovala jako pečovatelka.
Tady je minutové video z mého pokojíčku.
Dobré ráno z Hunters Lodge. Video (trvá 39 vteřin) jsem točila ráno před budovou „kolejí“.
Dobrou noc z Hunters Lodge. Video (trvá minutu 14 vteřin) točené hned po příjezdu, první den v Anglii.
V tomto videu (trvá 37 vteřin) je krásný pohled na protější rybářskou vesničku Brixham.
Poslední den bylo slavnostní rozdávání certifikátů a pár slov ke každému žákovi. Mně učitelka Lara řekla, že mám solidní angličtinu. :)
Pobyt hodnotím jako skvělý. Jsem nadšená z nových zážitků, lidí a míst, která jsem navštívila. Podívala jsem se i na vysněný Konec světa „Lands End“. Na konci posledního dne nesmělo chybět rozdávání certifikátů. :)
Všechny mé zážitky a zkušenosti už brzy najdeš v ucelené podobě v e-booku Jak najít, zařídit a vytěžit maximum z jazykového kurzu ve Velké Británii. Zatím se obklop angličtinou. Zde je 97 zdrojů, které ti pomohou.