Angličtina a Anglie s Adélou i pro 40+

Celkové náklady na dvoutýdenní jazykový kurz v Anglii

V minulém článku tady jsem vypsala podle jakých kritérií kurz vybírat a také jsem vám slíbila prozradit, kolik mě to všechno bude stát.

Bez stravy a výletů jsem za to dala 20 411 Kč. V článku níže je vše podrobně rozpočítané.

Ještě několik dní před odletem, konkrétně v neděli 3. 9. 2017, jsem pro větší přehlednost sedla a vše sepsala do tohoto samostatného článku.

Dnes připravuji a třídím všechny dokumenty, vytáhla jsem už kufr střední velikosti (jsem spokojená se značkou Samsonite), zkontrolovala pas (není nic horšího, než na letišti zjistit, že jeho platnost už vypršela). Záchranou může být platný občanský průkaz, na který je stále možnost do Velké Británie cestovat.

Odlétám už v sobotu dopoledne a ve všední dny po práci mám ještě na seznamu to do listu zařízení cestovního pojištění travel insurance a nákupu potravin a drogerie s sebou. Proto chci už dnes začít balit.

Po návratu z kurzu přidám další výdaje, které budou za výlety, občerstvení, neplánovaná vydání atd. Celkově strávím v Anglii 15 dní a z toho je 10 nalejvárna angličtiny.

Když jsem na jaře začala o možnosti podívat se opět do Anglie vážněji uvažovat, kdo ještě nečetl článek šup sem, napadlo mě spojit pobyt s oprášením brush up angličtiny na jazykovém kurzu.

Do jakých končin Anglie ale vyjet? Pokud nemáte ještě konkrétní představu, možnosti najdete v předešlém článku.

Vysněná Anglická riviéra byla pro mě jasnou volbou! Položena v jihozápadní Anglii s nádhernými plážemi, promenádami lemující palmy a exotické rostliny a nekonečné moře.

Líbí se mi, že teplý Golfský proud a ochranný štít Dartmoorské vysočiny činí z této oblasti vyhlášené přímořské letovisko, kde neúřaduje větrné a chladné anglické počasí.

Sázím na to, že v půlce září tu bude na procházky a výlety ideální počasí. A studium angličtiny, of course! Málem bych zapomněla. S koupáním v moři už nepočítám. Pokud chcete dovolenou s koupačkou doporučuji sem zavítat nejlépe v červenci a i tak zde není moře extra teplé. Otužilí Britové s tím nemají problém, ale my Češi, zhýčkáni teplým mořem v Řecku atd. asi ano.

Jakožto milovnice detektivek Agathy Christie navíc vím, že v září se zde každoročně pořádá vyhlášený festival k výročí narození Královny detektivek, letos uplyne 15. 9. přesně 127. let.

Navíc jsem divačka zfilmovaných románů Rosamundy Pilcher, odehrávající se v sousedním hrabství Cornwall…

Nejspíš rozhodující ale bylo, že jsem ochutnala něco málo z krás těchto končin na čtyřdenní pracovní dovolené v Devonu v létě 2013. Nechce se mi věřit, že jsou to už čtyři roky, kdy jsem okolo Anglické riviéry projížděla se svými zaměstnavateli. Více tady

LOKALITA

Pro mě byla lokalita kritériem číslo 1 a proto jsem se rovnou zaměřila na jazykové školy v oblasti Torbay, která je společným názvem pro rodiště A. Christie – Torquay, rybářské městečko Brixham a další přímořské město Paignton. Mezi školami v Torquay a Paigntonu byly rozhodujícím kritériem finance. Městečka leží od sebe několik kilometrů a už není problém se mezi nimi pohybovat. Buď místními autobusy, vlakem nebo lodí.

CENA KURZU ANGLIČTINY

Prioritou číslo 2 byla cena kurzu. Právě ve městě Paignton sídlí jazyková škola LAL Torbay, kde jsem našla úžasně výhodnou nabídku na dvoutýdenní kurz konaný přesně v období předslíbeného termínu dovolené v práci. Odkaz na školu zde.

LAL Torbay je členem English UK a je uznaná Britskou radou. Splňuje tak kritérium na kvalitu školy. Už v názvu školy Language And Leisure tedy jazyk a volný čas, slibuje přesně to, co od ní očekávám. Zdokonalení jazyka a zároveň zábavu ve volném čase. Škola vlastní minibus, kterým pořádá velký počet výletů, na které se moc těším.

Vím, že další nemalé náklady naskáčou ubytováním, letenkou, návaznou dopravou, jídlem a výletama. Mimo platbu za kurz angličtiny se ty další věci už moc ovlivnit nedají. Už jsem letos jednu krásnou dovolenou prožila na řeckém ostrově Zakynthos a proto chci udržet ještě nějaké finance.

A po brouzdání na netu jsem našla tento bargain! Low Cost course, tedy nízkonákladový kurz. Důvodem nízké ceny je, že půlka vyučovacích hodin je v režii profesionálních učitelů a druhou část vedou budoucí učitelé, kteří si tak plní potřebnou praxi. Nad nimi ale stejně bdí po celou dobu výuky oči a uši profesionálního učitele, takže se nemusíte bát, že by vás naučili něco špatně. Ať vás už déle nenapínám, cena je za oba dva týdny pouhých 2 980 Kč + 920 Kč učební materiály + registrační poplatek 1 470 Kč. Celkem 5 370 Kč.

Pro představu uvedu běžnou cenu kurzů angličtiny, která se pohybuje okolo 7 000 Kč za týdenní  výuku (20 hodin). Dál počítejte s registračním poplatkem Registration fee 70 liber, 2 100 Kč a učebními materiály Course materials and course book fee v ceně 28 liber, což je asi 920 Kč.

Má to jeden háček. Této možnosti nemůže využít každý, jako je to u ostatních kurzů angličtiny. Pro tento typ kurzu si škola vybírá studenty na základě testu. Test má název LAL Language Centres Pre-arrival Barrier Test. Vyplňuje se ještě před objednáním kurzu a posílá e-mailem přímo na studijní odbor školy.

Samotný test obsahuje 100 otázek. Do volných políček se vyplní správná možnost ze čtyř nabízených možností. Test by měl zabrat hodinu času, mě trval o něco méně, otázky byly řazeny od nejjednodušších až po těžší. U pár z nich jsem na konci testu váhala s odpovědí. Podmínkou je mít alespoň střední úroveň angličtiny.

Není tedy pro úplné začátečníky a mírně pokročilé studenty. Po několika dnech mi ze školy přišel e-mail, že jsem vhodným uchazečem a mohu si kurz zarezervovat. Můj názor je takový, že jde pouze o orientační určení úrovně, protože se nezkouší ústně a navíc vás nikdo u testu nehlídá. Osobně jsem nikam nenahlížela pro nápovědu, byla bych sama proti sobě.

Toto probíhalo začátkem května, abyste byli v obraze co se týče potřebného času k zařizování kurzu. Je pak větší výběr ubytování, koleje od školy mají omezený počet pokojů a ne všichni chtějí bydlet u hostitelských rodin, že? Ve svém věku 45 let nechci být omezována, ale hlavně jsem si sdíleného bydlení „užila“ za mého 3,5letého pobytu v Anglii až až.

LETENKY

Po schválení do kurzu jsem ihned řešila, jak se na místo dopravím. Jak koupit nejvýhodněji letenky si přečtěte v mém článku tady.

Nejblíže, pouhé dvě hodiny, je k Anglické riviéře letiště v Bristolu. Jenže vím, létala jsem na něj, když jsem pracovala jako pečovatelka a hospodyně v Bathu, že se na něj přilétá pozdě v noci a navazující doprava je problém. Díky zpoždění jsem musela na tomto letišti dvakrát „přespat“, protože mi ujel poslední autobus a další jel až v 5:30 ráno.

Moje obavy se při bližším prozkoumání potvrzují a letiště Bristol škrtám. Je to škoda, protože sem létá nízkonákladová letecká společnost EasyJet. Nedá se nic dělat, tady už nic nevymyslím. V Bristolu jsem několikrát byla, variantu s přespáním a návštěvy města zavrhuji. Vám však tuto možnost vřele doporučuji, pokud tedy Bristol už také nemáte prochozený křížem krážem.

Takže se nabízí letiště Heathrow a s ním British Airways. OK. Rezervuji letenky přímo na jejich stránkách. Cena zpáteční return ticket je 5 961 Kč. Nutno doplnit, že v ceně mám příruční (kabelka a taška na notebook) i podpalubní zavazadlo (povolená váha do 23 kg). Check-in je možný nejdříve 24 hod. a nejdéle 1 hod. před odletem. Každá letecká společnost to má jinak. Následujte informace na jejich webu. V pátek večer musím udělat check-in a vytisknout palubní vstupenku boarding pass. Čeká mě zjišťování návazného autobusu přímo do Paigntonu.

NÁVAZNÁ DOPRAVA

Z letiště Heathrow jezdí autobusy společnosti National Express. Už jsem s nimi mnohokrát jela tak vím, že jsou spolehlivé a pohodlné. To bude potřeba, protože mě čeká 5 hodin na jejich palubě. Na což se moc netěším. Uff!

Na jejich internetových stránkách vybírám flexibilní variantu, o několik liber dražší, kdy nemám lístek na přesný čas. Bez problémů, pokud bude mít letadlo zpoždění a nestihnu autobus. Obě cesty, tam a zpátky, mě vyjdou na 56.60 liber, v přepočtu cca 1 700 Kč.

UBYTOVÁNÍ

Budou vám pravděpodobně doporučovat ubytování u hostitelských rodin. Jelikož jsem žila 3,5 roku v Anglii v jedné domácnosti s místními už mám tento zážitek za s sebou. Volím možnost ubytování 10 min. od školy hned u moře ve studentské rezidenci LAL Torbay Residence s názvem Hunter’s lodge. Je tu 38 pokojů, část jednolůžkových a některé dvoulůžkové. Všechny se samostatnou koupelnou a toaletami. Kuchyň je sdílená. Pokoj má být vybaven konvicí na kávu či čaj. To velice vítám. Lůžkoviny jsou poskytovány, ručníky vlastní. Vratný depozit po příjezdu je 50 liber.

Update po návratu: Vratný depozit po mě nechtěli, lůžkoviny byli, ručníky ne, to sedí. Konvice byla k dispozici a navíc ještě lednička s mrazákem. 🙂

Mám jako požadavek výhled na moře. Pokud to půjde, tak mi vyhoví. Jsem zvědavá, zda to klapne, ale vzhledem k tomu, že běžně je nástup na ubytování v neděli a já jsem si domluvila, že mohu přijet už o den dřív, je velká šance. Když ne, tak se taky nic neděje. Viděla jsem na fotkách velkou prosklenou společenskou místnost odkud je na moře nádherný pohled.

Update po návratu: pokojíček s výhledem na moře jsem dostala a bylo to fantastické se každé ráno probouzet s pohledem na mořské vlny a večer se kochat nádherným výhledem na pláž a moře, park s jezírkem a parní vlak.

Cena je pro studenty školy velice výhodná. Za 15 nocí a jednolůžkový pokoj s vlastní koupelnou a WC jsem zaplatila 7 380 Kč.

JÍDLO

Jídlo si nakoupím částečně s sebou (instantní polévky a ovesnou kaši porridge, sušenky, chleba, dvě konzervy tuňáka a guláš). Utratila jsem za to okolo 500 Kč.

Dále počítám s útratou na výletech, přece si nenechám ujít vyhlášené dobroty jako Cream Tea nebo Fish and Chips. Taky chci ochutnat místní sýry.

Update po návratu:

  • Cream Tea mi nejvíce chutnalo v Cornwallu (neudělejte nikdy chybu jako já, že toto vyslovíte v Devonu 🙂

Cena okolo 5 liber za jeden nebo dva bochánky scones, hustou smetanu clotted cream, jahodový džem strawberry jam a konvici pravého černého anglického čaje a pot of black tea s trochou mléka with a little bit of milk.

  •  Jednou v ZOO v Paigntonu a bylo dobé. Podruhé jsem Fish and chips ochutnala v rodišti Agathy Christie, Torquy. Vynikající pochoutka!

Stačila mi dětská porce, i tak toho bylo dostatek. Cena za dětskou porci okolo 5 liber. Dospělá stála 10 liber.

VÝLETY

Celodenní výlety se pohybují okolo 25 liber tj. 750 Kč. Ty zvládnu maximálně o víkendech tj. 5 dní. Počítám, že budu cestovat i individuálně. Našla jsem si místní spoje, to pak vyjde levněji. Do vzdálenějších končin jako je Land’s End konec světa je odsud špatné spojení a tak možnost školních výletů minibusem ráda využiji.

Pomoc, to nezvládnu!

Potřebujete se vším tím zařizováním pomoct? Ráda vám poradím. Napsat mi můžete na e-mail: hello@adelakubesova.cz anebo se obraťte na jednu z mnoha agentur, mám dobrou zkušenost s agenturou Intact, která vám poradí a vše zprostředkuje.

NÁKLADY:

Cena  low-cost kurzu angličtiny na 10 dní (celkem 40 hod.) –  2 980 Kč   

Učební materiály – 920 Kč

Registrační poplatek školy – 1 470 Kč

Ubytování 15 nocí – 7 380 Kč

Letenky – 5 961 Kč

Návazná doprava – 1 700 Kč

CELKEM: 20 411 Kč bez stravy a výletů (doplním po návratu)

Myslím, že vše podstatné už víte. Článek má přes 1500 slov. Jdu balit. Po návratu z kurzu přidám aktuální informace a zážitky.

Mějte se tu krásně!

Přeji pěkné babí léto v Čechách.

Adéla

Update 8. 10. 2017: článek o dojmech z kurzu je k přečtení tady.

Adéla
"Miluju Anglii a angličtinu a svou vášeň šířím dál jako trenérka mluvené angličtiny a navigátorka do Anglie, abyste si i vy mohli splnit své sny - žít, pracovat nebo cestovat po Anglii a přitom se domluvili."
Ve 40 letech si odjezdem do Anglie splnila dávný sen a zároveň vyřešila těžkou životní situaci. Z plánovaného roku jako Au Pair, bylo dalších dva a půl na pozici pečovatelky a hospodyně.
Je autorkou e-booku Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který vás posune blíže ke konečnému rozhodnut.
Své zkušenosti a praktické rady, jak vše zrealizovat předává v manuálu Jak uspět v Anglii i bez peněz a jen se základy AJ.
Její cestu za angličtinou a do Anglie najdete zde.
Adéla je zakladatelkou i dalšího projektu s názvem Ženy ve světě. Aktuálně píše knihu, kde líčí strasti a slasti dvou AP, jedné 20leté a druhé 40leté s názvem ZE ZOUFALSTVÍ DO ANGLIE aneb AU PAIR VE 40 versus ve 20.

Vidíte se už v letadle do Anglie, ALE máte strach?

S e-bookem ZDARMA budete blíže ke konečnému rozhodnutí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.