Angličtina a Anglie s Adélou zvláště pro 40+

Indie v Londýně: Chrám Neasden

Prostřednictvím chrámu Shri Swaminarayan Mandir zažijete Indii přímo v Londýně.

Na počátku všeho byl dream.

Neboli sen Yogiji Maharaje (vysvěceného Swaminarayana Mandira z Islingtonu) postavit v Londýně hinduistické místo určené k uctívání a modlitbě (Mandir).

Nápad vznikl už v roce 1970, když navštívil Londýn.

Zpočátku jeho snu moc lidí nevěřilo avšak jeho přání se o čtvrt století později (v roce 1995) nakonec opravdu zhmotnilo a vznikl tak největší chrám postavený mimo Indii.

 

 

Z čeho je chrám vystavěn:

 • stavební kámen – mramor z Itálie a vápenec z Bulharska (opracovával se přímo v Indii a poté byly jednotlivé kusy poslány do Anglie)
 • v Londýně se chrám smontoval z 26 000 jednotlivých dílů jako obrovské puzzle

Kde se chrám nachází:

Tuto perlu architektury, Shri Swaminarayan Mandir, neboli zjednodušeně Neasdenský chrám Neasden Temple ( podle čtvrti Neasden), najdete v severozápadní části Londýna v obvodu Brent London Borough of Brent.

Otevírací doba:

 • denně od 9.00-18.00 hodin

Jak se dopravit do Neasden chrámu:

 • metrem na stanici Wembley Park linkou metra s názvem Metropolitan Line, která je na mapách vyznačena fialově (za procházku stojí opodál stojící Wembley Aréna z roku 2007, Mekka fotbalu, ale i místo konání koncertů a dalších akcí, nás se synem ohromila svou mohutností a už zdálky vyčnívajícím obrovským obloukem. Jeho stavba přišla v přepočtu na více jak 30 miliard korun)
 • odtud autobusem přímo k chrámu, hned naproti metra je zastávka bus station
 • fotku stanice metra jsem pořídila přímo od této zastávky, v této čtvrti bydlí převážně černoši, hned u zastávky je škola, která s námi cestovala snad skoro celá narvaným autobusem, doporučuji vyjet dříve, dokud jsou školáci ještě za školními lavicemi. 🙂

Pozor: některé příručky radí jet do stanice metra Neasden nebo Stonebridge, ale odtud je to pěšky dost daleko (nějaký ten kilometr)

 

 

 

Chrámový komplex má několik částí:

 • hlavní chrám Mandir
 • kulturní centrum BAPS Shri Swaminarayan Haveli
 • výstavní prostory se stálou expozicí „Pochopení hinduismu“, vstupné  2 libry (výstava objasňuje myšlenky a základy tohoto světového náboženství starého 8500 let)

 

 

 

Chrám je otevřen i turistům, ale za určitých pravidel (Neasden Temple je církevní památka).

Podmínky pro vstup

 • vhodný oděv ( v šortkách a krátké sukni nad kolena vás dovnitř nepustí)
 • úschova věcí v protějším přístavku (přes ulici u parkoviště)
 • musíte si vyzout boty před vstupem do komplexu a zanechat je ve speciálních botnících (ženy vpravo, muži vlevo)
 • důrazný zákaz se týká fotografování v interiéru chrámu

Pro zajímavost:

Samotný chrám se člení do tří hlavních svatyní. Celý komplex má ještě další čtyři postranní. Každá z těchto svatyní z venkovního pohledu vybíhá do věže (shikhar). Každá ze svatyň je zasvěcená jinému bohu, a kdo zná základní pravidla hinduismu ví, že socha boha uvnitř je považována za jeho vtělení. Vtělenému bohu pomáhá mnich (Sadhus), který žije v chrámu a každý den praktikuje náboženské rituály.

 

Tip: V okolí chrámu nenajdete žádné restaurace ani jiné občerstvení. Doporučuji svačinu s sebou anebo se zastavit na jídle ještě před prohlídkou. My jsme si se synem Pájou dali oběd hned poblíž stanice metra Wembley. Steak byl výborný.

 

 

 

Chrám je opravdu unikát, i když dojem trochu kazí nevlídné okolí. Když jsme tam byli my, v září 2015, probíhaly široko daleko stavební práce.

Hodně nevšedních zážitků z návštěvy chrámu.

 

Vám přeje

Adéla

 

Milovnice Anglie a trenérka mluvené angličtiny

pro začátečníky a mírně pokročilé

P. S. Pár slovíček k procvičení této tématiky nezaškodí 🙂

TEMPLE = CHRÁM
(čti templ)
PRAY = MODLIT SE
(čti prej)
PRAYER = MODLITBA
(čti pré)

FAITH = VÍRA
(čti fejf)
SIN = HŘÍCH
(čti sin)

DREAM = SEN

Adéla
"Miluju Anglii a angličtinu a svou vášeň šířím dál jako trenérka mluvené angličtiny pro začátečníky a mírně pokročilé, včetně sama sebe. Jsem "průvodkyní" do Anglie, abyste si i vy mohli plnit své sny - žít, pracovat nebo cestovat po Anglii a domluvili se, a to i bez perfektní angličtiny."
Ve 40 letech jsem si odjezdem do Anglie splnila dávný sen a zároveň vyřešila těžkou životní situaci. Z plánovaného roku jako Au Pair, bylo dalších dva a půl na pozici pečovatelky a hospodyně.
Jsem autorkou e-booku Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který vás posune blíže ke konečnému rozhodnut.
Své zkušenosti a praktické rady, jak vše zrealizovat předává v manuálu Jak uspět v Anglii i bez peněz a jen se základy AJ.
Mou cestu za angličtinou a do Anglie najdete zde.
Adéla je zakladatelkou i dalšího projektu s názvem Ženy ve světě. Aktuálně píšu knihu na podkladě skutečných zážitků, kde líčím strasti a slasti dvou AP, jedné 20leté (má sestra) a druhé 40leté (mě) s názvem ZE ZOUFALSTVÍ DO ANGLIE aneb AU PAIR VE 40 vs. ve 20.

Vidíte se už v letadle do Anglie, ALE máte strach?

S e-bookem ZDARMA budete blíže ke konečnému rozhodnutí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů