

- Vidíš se už v letadle do Anglie, ALE máš strach?
- S e-bookem ZDARMA budeš blíže ke konečnému rozhodnutí.
Bylo kouzelné jaro 2014 a v Anglii zrovna omamně kvetly velké růžovobílé květy magnolie, když mě na mé pravidelné odpolední procházce v parku napadlo udělat si FCE certifikát.
Netuším, zda to bylo tou čarovnou vůní anebo tím, že se univerzitní město Cambridge nacházelo od mého působiště v Ipswichi jen hodinu a půl vlakem.
Tato zkouška nebyla nikdy mým osobním cílem, ale protože jsem se učila anglicky intenzivně už třetím rokem (od svých 39 let), říkala jsem si, že by bylo dobré ztvrdit své znalosti, především pro dobu budoucí, i nějak oficiálně.
Moje původní představa tedy byla složit zkoušku FCE přímo v zakládajícím městě Cambridge (to mi znělo hezky). „University of Cambridge“ ji totiž od roku 1913 organizuje.
Cambridge ESOL bylo založeno roku 1858 a je neziskovým oddělením Univerzity Cambridge, která v roce 2009 oslavila 800 let od svého založení.
Ve Velké Británii jsem tenkrát žila dva roky a načínala třetí jako pečovatelka, ale můj „anglický pacient“ vyžadoval nepřetržitou péči 24/7 a rodina ho bohužel nemohla po dobu mé dvoudenní nepřítomnosti pohlídat.
Musela jsem nakonec své plány odložit, zkoušku jsem skládala až po příjezdu domů v prosinci 2015, ale nakoplo mě to začít se pravidelně učit.
Ještě než se dozvíš, z jakých materiálů jsem se na zkoušku připravovala (kurzy, učebnice …) a jak dlouho mi příprava trvala, zmíním pár fakt o zkoušce jako takové.
Aktualizace: Od září 2017 je změna názvu zkoušky z FCE na B2 First.
Je jednou z nejpopulárnějších zkoušek.
Certifikát First Certificate in English (FCE) je úroveň, která tě kvalifikuje jako více pokročilou. Dokazuje tvou schopnost používat každodenní angličtinu slovem i písmem, pro účely práce nebo studia.
Probíhá ve 2700 zkušebních centrech po světě.
Bylo mi jasné, že největším oříškem pro mě bude gramatická část zkoušky „use of English“.
Ještě v Čechách, před odjezdem do Anglie jako Au Pair, jsem studovala angličtinu pět měsíců v jazykové škole soustředící se na mluvení, což byla a je moje priorita.
Jenže zkouška FCE je zaměřena především na gramatiku.
Samozřejmě obsahuje i další dovednosti jako je psaní, poslech a čtení, takže jen s mluvením nepochodím.
Stres částečně rozpustíš pečlivou přípravou a zjištěním co nejvíc informací o průběhu samotné zkoušky.
Předpokládá se ale, že máš AJ už na určité úrovni.
Záchranu jsem našla po chvíli googlení v podobě přípravného online kurzu na Online jazyky.cz. Místo kupy knih mi v podstatě stačil tento kurz. Látka je rozložena do sedmi měsíců.
Líbilo se mi, že obsahuje už protříděné materiály, kterých jsou jinak na internetu hromady a také tipy, na co si dát konkrétně pozor. Hodně věcí jsem si vyjasnila. Víc najdeš zde.
Doporučuji ještě cca 70 stránkovou knížečku formátu A5 Common mistakes at FCE, kterou vydalo Cambridge. Soustředí se na typické záměny u slovíček a gramatiky a nejčastější chyby při zkoušce.
Možná tě přesvědčí, že mimoto, že se bude skvěle vyjímat ve tvém životopise, je FCE akceptována jako kvalifikace ve vyšší pokročilé znalosti angličtiny a je uznávána tisíci předními společnostmi a vzdělávacími institucemi po celém světě.
Patří k nim i tyto:
Zde najdeš kompletní seznam všech společností a institucí uznávajících tuto zkoušku v České Republice.
Věřím, že díky nově objeveným poznatkům zkoušku zvládneš skvěle! Jak, kde a za kolik jsem složila zkoušku FCE si přečti v tomto článku. :)
Hodně štěstí „Good luck“!