

- Vidíš se už v letadle do Anglie, ALE máš strach?
- S e-bookem ZDARMA budeš blíže ke konečnému rozhodnutí.
Chystáš se do Londýna, ale netušíš jak se tam pohybovat a hlavně, čím platit za jízdenky na metro, autobusy a další hromadné prostředky veřejné londýnské dopravy?
Chceš ušetřit, ale ze všech informací a diskuzí už máš hlavu „v pejru“?
Zažila jsem před návštěvou londýnské metropole něco podobného.
Ale ty už se nemusíš nervovat a trávit hodiny na internetu a zabředávat do nekonečných diskuzí, která karta je kdy lepší. Vše jsem od roku 2012 několikrát sama vyzkoušela a ověřila v praxi a podělím se i s tebou.
V úplném závěru článku shrnuji vše důležité a doporučuji, co zakoupit v tvém případě pro nejvýhodnější cestování krásným Londýnem.
Mám pro tebe základní pravidla pro cestování londýnskou hromadnou dopravou. Především pro ty, kteří si nejsou jisti svou angličtinou.
V roce 2012 jsem jezdila na klasické papírové jízdenky. Šlo o můj první jednodenní výlet do Londýna a o dopravě a jízdném jsem nic moc nevěděla. Spíš to nic. :D
Do Londýna jsem přijela autem se svou hostitelskou rodinkou, u které jsem pracovala jako Au Pair v hrabství Kent. HM pokračovala dál navštívit své rodiče a vyklopila mě na stanici metra Neasden Station. Odtud jsem jela do centra na stanici Westminster. Anglicky jsem ještě moc neuměla.
V roce 2013 jsem už jezdila na modrou plastovou kartičku zvanou Oyster Card (existuje ještě Visitor Oyster Card, tu teď nechci podrobněji rozebírat, má trochu jiné podmínky).
Tzv. ústřicová karta (oyster = ústřice) slavila v roce 2013 desetileté výročí vzniku.
Název karty byl inspirován anglickým úslovím „The world is my oyster“. V češtině znamená, že svět nám leží u nohou a s ním i neomezené možnosti.
Výhodou je maximální denní útrata (denní limit) pod názvem „Oyster Daily Cap – capping“ 6.80 liber (1 – 2 pásmo) a 8 liber (1 – 3 pásmo). Tato tři pásma bezpečně pokrývají většinu památek.
Všední dny i víkendy mají stejný limit.
Ceník a srovnání s Travelcard platný pro rok 2018 je ZDE.
V první zóně nehraje roli čas, kdy cestuješ. V dalších zónách se cena v dopravní špičce postupně mírně navyšuje. Londýn je celkově rozdělen do 9 dopravních pásem. Dobrá zpráva je, že všechny důležité památky a atrakce se nacházejí v 1. či 2. pásmu. Proto doporučuji najít si ubytování také v těchto dvou zónách, zvlášť pro krátké víkendové návštěvy tzv. eurovíkendy. Jinak strávíš zbytečně moc času v dopravních prostředcích a peníze ušetřené na ubytování stejně vydáš za dopravu.
Rozlišuje se cestování:
TIP: Přesné ceny jízdného ve všech pásmech najdeš tady.
Oyster karta je dobrým řešením pokud jsi v Londýně na 1 – 5 dní a nechceš nebo nemůžeš použít bezkontaktní platební kartu.
TIPY:
V roce 2015 jsme při týdenním pobytu v Londýně jezdili se synem na Travel Card.
Nejlépe ti poradí přímo u pokladny, pokud se domluvíš anglicky. Pokladní nám řekla, že pokud jsme v Londýně na týden, vyplatí se nám víc týdenní Travel Card před Oyster Card (teď už ti ji nahrají na Oyster kartu, my měli papírovou jízdenku). Existuje i denní a třídenní Travel Card, ale ty jsou finančně nevýhodné.
POZOR: Matoucí je, že slovem Travelcard se označují nejen papírové lístky, ale i denní nebo týdenní jízdenky, které je možno nahrát na Oyster kartu.
TIP: Díky Travelcard nebo lístků na vlak je možnost využít slevu na některé památky známé jako „2-for-1“. My jsme tak byli na prohlídce Tower Bridge. Jedna dospělá osoba měla tak vstupenku na exhibici zdarma. Na pokladně jsem předložila lístky na vlak a vyplněný kupon, který získáš buď na nádraží nebo se dá vytisknout z internetu.
Shrnutí:
Od roku 2015 můžeš použít bezkontaktní platební kartu „contactless“, která je celkově nejvýhodnější. Platíš poloviční cenu, podobně jako u Oyster a Travel Card.
Jezdíš celý den sem a tam a víc než je stanovený limit, který je pro 1. a 2. zónu 7 liber (centrum), ti nestrhnou. V dalších pásmech ti odečtou víc, ale stejně je to pořád výhodné.
TIP: Vytvoř si on-line účet a zaregistruj si své bezkontaktní platební karty přímo na webu Transport for London. Získáš tak přehledné vyúčtování všech svých cest.
Platí pro jízdu v těchto dopravních prostředcích a je zahrnuto do celkového denního limitu:
Ne všechny karty ale lze použít.
TIPY:
Bez problémů jsou tyto bezkontaktní karty:
Důležité: Každý cestující musí mít svou vlastní kartu, kterou přikládá při vstupu i výstupu z metra (v autobuse jen při vstupu).
Pozor: Nemůžeš sdílet s někým jiným stejnou bezkontaktní kartu.
Mým tajným tipem je využívat k přepravě pouze autobusy a tramvaje, kde je denní limit stanoven jen na 4.50 liber. Pak už jezdíš zdarma.
Pokud máš dostatek času využij tyto dva dopravní prostředky. Sedni např. do červeného dvoupatrového autobusu známého pod názvem double-decker číslo 11, který tě povozí centrem a uvidíš tak nejslavnější londýnské památky.
Zajímavé je, že v autobusech se vstupuje předními dveřmi (u novějších typů i zadními) a nelze platit hotově.
Některé autobusy mají horní patro částečně otevřené. Např. autobus č. 24, který jezdí okolo Westminsteru až na Camden (tady doporučuji podívat se na známé tržiště Camden Market).
Celé horní patro bez střechy bývá u vyhlídkových autobusů.
Řidiče vždy pozdrav.:)
Hi! Hello! Good morning! Good afternoon! Good evening!
Jak se orientovat ve spletitých trasách londýnského metra
Z mapky zjistíš jak se jmenuje konečná stanice ve směru tvého cíle. Podle této konečné hledej na tabulích v metru správný směr jízdy.
Doporučuji si ve vestibulu metra nebo v turistické kanceláři vzít kapesní papírovou mapu metra. Jsou k dispozici zdarma. On-line mapy jsou ZDE. Naplánuj si svou trasu ZDE.
Pokud se pohybuješ londýnskou MHD (především metrem a autobusy včetně double-deckerů), máš několik možností, jak platit za jízdy:
Záleží především na době strávené v Londýně a potřeby přepravovat se hromadnou dopravou:
Na závěr bych ti popřála hladký pohyb Londýnem bez výluk a ať si ho fantasticky užiješ.
Kompletní informace o MHD v Londýně najdeš na tomto odkazu (v angličtině).
Pokud ještě nemáš letenky, přečti si tento článek s názvem Potřebuji koupit letenky. Zn. Výhodně.
Přilož, pípni a cestuj s radostí!
Ahoj, pocita se denni limit jako 24h od pipnuti ci normalni den od pulnoci do pulnoci. Diky
Ahoj, na kartách je nastaven denní limit (od půlnoci do půlnoci), který když překročíš, daný den již cestuješ zdarma. V současnosti činí 4,50 liber při cestování pouze autobusy a tramvajemi, resp. až 8,40 liber při jízdách metrem nebo po železnici. Placení jízdného hotově v dopravních prostředcích není možné. Adél
Moc děkuji za super článěk! I.
Jsem ráda, že se líbil a snad i pomohl. :) Bohužel teď v době covidu si na cestování Londýnem musíme nechat nějakou dobu zajít chuť. Snad jste ho ještě stihla navštívit. Je tam krásně! Adél