Angličtina a Anglie s Adélou i pro 40+

Křtiny v Anglii

Minulá neděle s datem 5. července 2015, se zapsala mezi významné události královské rodiny a celé Velké Británie. Konaly se křtiny malé princezny Charlotte, vnučky Lady Diany.

V druhé půlce článku se s vámi podělím o svou zkušenost s křtinami v Anglii. Když jsem pracovala jako pečovatelka v Bathu, vzala mě tehdejší rodina na křtiny do Bristolu. Bylo to pro mě vůbec poprvé, co jsem se zúčastnila takového obřadu. Více o mém životě v Anglii a práci pečovatelky je tady>>.

Připomínám téma minulého článku, který vám doporučuji přečíst, pokud jste ji stejně jako já zbožňovali. 🙂 Koho? Lady Dianu přece! Napsala jsem ho na počest Dianiných nedožitých 54. narozenin a má název Londýnem po stopách Diany, princezny lidských srdcí.

Teď už k samotným křtinám, které se odehrávaly v kostele sv. Máří Magdalény na zámku Sandringham v Anglii. Jde o stejný kostelík, kde byla pokřtěná i Charlottina babička, Lady Diana. Zůčastnila se samozřejmě i královna Alžběta II., kvůli které se obřad konal nezvykle brzo, už 9 týdnů od narození princezny Charlotte, tak aby se vše stihlo před odjezdem královny na letní sídlo.

Já si stejně myslím, že to bylo hlavně kvůli Kate a Williamovi, kteří si tajně našli letní dům přímo v New Yorku (ano, v USA!), kam se chystají už brzy odjet a uniknout tak aspoň na chvíli neustálé pozornosti. 🙂

Princezničku přivezla maminka Kate v retro kočárku. Po zveřejnění fotografií byl kočárek hojně obdivován i fanoušky na sociálních sítích. Kmotrů bylo rovných pět. Charlotte byla pokřtěná vodou z řeky Jordán a oděná do repliky křestní róby, kterou v roce 1841 oblékla dcera královny Viktorie.

Celá rodina byla patřičně vyparáděná a zářila štěstím a spokojeností. Bratříček Charlotte, téměř dvouletý George, si při focení pohrával s vlasy táty Williama a žvatlal s babičkou, královnou Alžbětou. Kate hrdě pózovala s malou Charlotte v náručí. Víc už nebylo veřejnosti prozrazeno.

To ale nevadí, protože ti budu vyprávět o křtinách, kterých jsem se v Anglii sama zúčastnila a tak už vím, jak to při takových událostech chodí.

Křtila se také holčička, vypadala jako princezna, ale princezna Charlotte to nebyla.

Důležitá je v Anglii pozice kmotra „godfather“ či kmotry „godmother“. Není to jen tak, jejich úloha není pouze symbolická. Starají se o svého svěřence po celý život, dohlíží na jeho výchovu, pravidelně ho navštěvují, kupují mu dárky, často mu jdou na svatbu za svědka… Jsou pomalu jako jeho druhý otec či matka.

Samotný obřad probíhal následovně. Vyslechli jsme si proslov faráře, následovalo polití hlavičky dítěte svěcenou vodou, což se neobešlo bez menšího pláče. 🙂 Závěr tvořila společná modlitba. Já jsem vždy povstala s ostatními a když se modlili tak jsem jen v tichosti a s respektem čekala. I jako nevěřícímu člověku se mi obřad moc líbil, pro děti bylo připraveno dokonce maňáskové divadlo a v závěru pro všechny občerstvení přímo v kostele.

20130421_122547

Koupila jsem holčičce malý dárek, bílý čepeček s růžovou   ozdůbkou. Asi za měsíc po obřadu nás maminka i s dětmi navštívila v domě, kde jsem bydlela v podkrovním bytečku a pracovala jako pečovatelka a hospodyně skoro rok. Dostali jsme přání jako poděkování za účast na obřadu.

Angličané si dávají přáníčka ke všem událostem, proto mě to po více jak roku a půl stráveném v Anglii, nepřekvapilo. Kostelík byl na kopci s krásným výhledem na město Bristol. Pán, o kterého jsem pečovala byl na vozíku, a proto nám ihned ochotně ke vchodu do kostelíčka nachystali rampu. K vozíčkářům se tu všude chovají tak, aby jim život co nejvíce usnadnili.

Vůbec mám ráda kostelní atmosféru v Anglii. Ve větších kostelech v Anglii jsou běžně kavárny „café“ nebo čajovny „tea room“.

 

Za svůj rok jako pečovatelka v romantickém městě Bath jsem se svými zaměstnavateli, manželským křesťanským párem, absolvovala návštěvu kostela několikrát. Napínavé byly jejich příběhy ze života v Africe, kde působili třicet let jako misionáři.

Pokud se chceš dozvědět více o mém životě a práci v Anglii, tady je Můj příběh>>.

Přeji pohádkový život všem malým, i nám velkým, princeznám. 🙂

Adél z Anglie

milovnice angličtiny a Anglie

Adéla
"Miluju Anglii a angličtinu a svou vášeň šířím dál jako trenérka mluvené angličtiny a navigátorka do Anglie, abyste si i vy mohli splnit své sny - žít, pracovat nebo cestovat po Anglii a přitom se domluvili."
Ve 40 letech si odjezdem do Anglie splnila dávný sen a zároveň vyřešila těžkou životní situaci. Z plánovaného roku jako Au Pair, bylo dalších dva a půl na pozici pečovatelky a hospodyně.
Je autorkou e-booku Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který vás posune blíže ke konečnému rozhodnut.
Své zkušenosti a praktické rady, jak vše zrealizovat předává v manuálu Jak uspět v Anglii i bez peněz a jen se základy AJ.
Její cestu za angličtinou a do Anglie najdete zde.
Adéla je zakladatelkou i dalšího projektu s názvem Ženy ve světě. Aktuálně píše knihu, kde líčí strasti a slasti dvou AP, jedné 20leté a druhé 40leté s názvem ZE ZOUFALSTVÍ DO ANGLIE aneb AU PAIR VE 40 versus ve 20.

Vidíte se už v letadle do Anglie, ALE máte strach?

S e-bookem ZDARMA budete blíže ke konečnému rozhodnutí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.