Křtiny v Anglii

Minulá neděle, s datem 5. července 2015, se zapsala mezi významné události královské rodiny, Velké Británie i celého světa. Konaly se křtiny malé princezny Charlotte, vnučky Lady Diany. Doporučuji ti přečíst minulé vyprávění, pokud jste ji stejně jako já zbožňovaly. Koho? Lady Dianu.

Napsala jsem ho na počest výročí Dianiných narozenin a má název Londýnem po stopách Diany

Kde?

Křtiny se odehrávaly v kostele sv. Máří Magdalény na zámku Sandringham.

Jde o stejný kostelík, kde byla pokřtěná i Charlottina babička, Lady Diana. Zúčastnila se samozřejmě i královna Alžběta II., kvůli které se obřad konal nezvykle brzo, už devět týdnů od narození princezny Charlotte, tak aby se vše stihlo před odjezdem královny na letní sídlo.

Princezničku přivezla maminka Kate v retro kočárku. Po zveřejnění fotografií na sociálních sítích byl kočárek hojně obdivován i fanoušky. Kmotrů bylo rovných pět.

Charlotte byla pokřtěná vodou z řeky Jordán a oděná do repliky křestní róby, kterou v roce 1841 oblékla dcera královny Viktorie.

Celá rodina byla patřičně vyparáděná a zářila štěstím a spokojeností. Bratříček Charlotte, téměř dvouletý George, si při focení pohrával s vlasy táty Williama a žvatlal s babičkou, královnou Alžbětou. Kate hrdě pózovala s malou Charlotte v náručí. Víc už nebylo veřejnosti prozrazeno.

Mé první křtiny

To ale nevadí, protože vám budu vyprávět o křtinách, kterých jsem se v Anglii sama zúčastnila. Teď už z vlastní zkušenosti vím, jak to při takových událostech chodí.

Když jsem pracovala jako pečovatelka v krásném lázeňském městě Bath, pozvala mě rodina na křtiny do Bristolu. Ráda se s tebou podělím o svou zkušenost s křtinami v Anglii. Bylo to pro mě vůbec poprvé, co jsem se zúčastnila takového obřadu.

Křtila se také holčička, vypadala jako princezna, ale princezna Charlotte to nebyla.

Úloha kmotrů

Důležitá je v Anglii pozice kmotra „godfather“ či kmotry „godmother“.

Není to jen tak, být kmotrem. Úloha to není pouze symbolická. Jsou jako druhý otcem nebo matka.

Starají se o svého svěřence po celý život, dohlíží na jeho výchovu, pravidelně ho navštěvují, kupují mu dárky, často mu jdou na svatbu za svědka…

Průběh obřadu

Samotný obřad probíhal následovně. Vyslechli jsme proslov faráře, následovalo polití hlavičky dítěte svěcenou vodou, což se neobešlo bez menšího pláče. 

Závěr obřadu tvořila společná modlitba. Já jsem vždy povstala s ostatními a když se modlili, tak jsem jen v tichosti a s respektem čekala.

I jako nevěřícímu člověku se mi obřad moc líbil, pro děti bylo připraveno dokonce maňáskové divadlo a v závěru pro všechny občerstvení přímo v kostele.

20130421_122547

Dárek

Koupila jsem holčičce malý dárek, bílý čepeček s růžovou ozdůbkou.

Asi za měsíc po obřadu nás maminka i s dětmi navštívila v domě, kde jsem bydlela v podkrovním bytečku a pracovala jako pečovatelka a hospodyně skoro rok.

„Thank you“ card

Dostala jsem osobní přání s poděkováním za účast na obřadu. Angličané si dávají přáníčka ke všem událostem, proto mě to po více jak roku a půl stráveném v Anglii, nepřekvapilo.

Kostelík byl na kopci s krásným výhledem na město Bristol. Pán, o kterého jsem pečovala byl na vozíku, a proto nám ihned ochotně ke vchodu do kostelíčka nachystali rampu. K vozíčkářům se tu chovají tak, aby jim život co nejvíce usnadnili.

Mám ráda kostelní atmosféru v Anglii.Ve větších kostelech v Anglii jsou běžně kavárny „café“ nebo čajovny „tea room“.

Za svůj rok pečovatelky v romantickém Bathu, jsem se svými zaměstnavateli, manželským křesťanským párem, absolvovala návštěvu kostela několikrát. Byl to další z nevšedních zážitků, které jsem zažila při svém životě v Anglii.

Přeji pohádkový život všem malým, i nám velkým princeznám. 

Adéla Kubešová
40+! No a? Změň svůj život, začni si plnit sny a třeba odjeď i do Anglie.

Pomáhám ženám rozmluvit se anglicky a žít život na plné pecky.

Ve 40 letech jsem si odletem do krásné Anglie splnila dávný sen a zároveň vyřešila těžkou životní situaci. Z plánovaného roku jako Au Pair, bylo dalších dva a půl jako pečovatelka. Více o mně zde >>

Láká tě Anglie, ALE...? Pak právě pro tebe je e-book ZDARMA Jak odstrojit 13 strašáků, kteří ti brání odjet do Anglie.

Letíš do Londýna? Stáhni si ZDARMA PDF Cestovatelské desatero a cestuj s radostí bez zbytečných starostí.

Dotazy piš na e-mail hello@adelakubesova.cz.
 • Vidíš se už v letadle do Anglie, ALE máš strach?
 • S e-bookem ZDARMA budeš blíže ke konečnému rozhodnutí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Stáhni si e-book ZDARMA

  Ještě váháš, zda odjet nebo neodjet do Anglie?
  Po přečtení e-booku "Jak odstrojit 13 strašáků, kteří ti brání odjet do Anglie"se posuneš blíž ke konečnému ROZHODNUTÍ.
  A co víc!
  Pokud do toho půjdeš, začneš dělat potřebné kroky k překonání obav a splnění svých snů a cílů.

 • TOP 5 článků
 • Rubriky
 • Je libo čerstvé křupavé články?
 • Chceš být v obraze?
 • Sleduj mě i na Instagramu