Letní pokušení v Anglii. Zavolejte policii!

Je krásný letní den, ptáčci cvrlikají o stošest a já v duchu přemýšlím. „Co dneska udělám dobrého?“ Můj „anglický pacient“ se už od rána několikrát dotazoval, co bude k odpolednímu čaji „afternoon tea“. Už to mám! Upeču anglický dezert zvaný „crumble“, čti krambl, který je hotový v cukuletu. 

Pracuji v Anglii jako pečovatelka a pokud tě také láká změnit život, odjet do Anglie a vydělat nějakou tu libru, přečti si celý můj příběh.

Jdu si takhle v klídku ležérním tempem, do nedalekého parčíku natrhat pár ostružin. Zmerčila jsem je minulý čtvrtek při návratu z hodiny angličtiny. V tu chvíli netušíc, jak se z líného odpoledne, může během pár minut, stát pěkný adrenalin.

Známé v neznámém…

Věci, které jsem doma dělala bez mrknutí oka, v Anglii leckdy běžnými nejsou ani náhodou. Přijdu k obsypanému keři s obrovskými naducanými plody ostružin, radost pohledět. Do přinesené nádobky začnu odtrhávat jednu bobuli „berry“ za druhou. To si pochutnáme! A určitě bude i na ovocné knedlíky a zmrzlinový pohár.

Už mám něco přes půl krabičky, když v tom se do parku přižene hejno dětí. Netrvá dlouho a ve znuděných tvářích puberťáků se zračí údiv. Dohadují se a ukazují směrem ke mně. Říkám si …

Co je? Neviděli jste ještě nikdy nikoho sbírat ostružiny?

Pokračuji a přitom vzpomínám, jak jsem každé léto na chalupě v Podřipsku česala ovoce. S mamkou jsme vyráběly džemy a čalamády a zavařovaly okurky a okurkové řezy. Vše dle tradičních receptů babičky Marušky, která vše dělala s láskou.

Z nostalgických vzpomínek mě vyvede výkřik jednoho z kluků.

Takže neviděli!

Zavolejte policii! Call the police“!

I ostatní vzrušeně debatují. Mně začíná pomalinku svítat. Sbírání plodů není v Anglii běžné, spíš naopak. Jejda! Děti si myslí, že můj sběr ostružin je protizákonný!

Na nic nečekám, balím svých pár švestek, pardon ostružin, a vyletím z parku jak střela. To by tak hrálo, aby nás něco připravilo o takovou dobrotu.

S vyplazeným jazykem doběhnu domů a pán v údivu praví. „What is wrong“? Co je špatně? „Nothing, now“. „Už nic“, s úlevou odpovím a s potutelným úsměvem se vrhám do kuchyně a vrhám se na pečení.

Pokud nevíš, jak se „crumble“ dělá a chceš ho zkusit, mám pro tebe recept. Mimochodem, „by the way“. Je to snadné, který během chvilky ho zvládneš i pokud jsi předtím neusmažila ani vajíčka.

Recept na„crumble“ s ovocem

Suroviny:

 • ovoce (ostružiny, maliny, švestky, višně…) „fruit“,
 • máslo „butter“,
 • cukr krystal „caster sugar“,
 • hladká mouka „plain flour“ nebo ovesné vločky.

Postup:

Nejdřív si připrav ovoce. Nejlepší „crumble“ je z ostružin, višní nebo švestek. Švestky a višně vypeckuj, ostružiny, maliny a jahody zbav bubáků. Ve větší míse utři drobenku z kousku másla a cukru.

Pozor! V Anglii prodávají hlavně solené máslo, kup nesolené „unsolted butter“. Běžně drobenku smíchám s hladkou moukou „plain flour“,  ale v létě mám radši lehčí verzi s ovesnými vločkami místo mouky.

Promíchej drobenku s vločkami či moukou. Už zbývá jen poskládat ovoce na dno ohnivzdorné mísy a přikrýt pokličkou. Navrch nasyp drobenku. Nádobu dej do vyhřáté trouby,

Peč při 180 stupních cca 40 minutA je to!

Jak servírovat

Výborné je ještě na teplý „crumble“ v létě přidat kopeček zmrzliny a kostičku čokolády, která se na dezertu krásně rozteče. V chladných dnech poliji smetanoudouble cream“.

Jako poslední tečku polož navrch lísteček máty.

„Crumble“ mám moc ráda, ale nic se nevyrovná českým ovocným knedlíčkům. A protože ostružin bylo dost, udělala jsem knedlíčky na druhý den k obědu. Nám se z ovocných knedlíků udělaly boule za ušima. Tobě taky?

Recept na české ovocné knedlíky

IMG_2911

Opět velice rychlý recept, který si můžeš udělat i ze surovin dostupných v Anglii.

Suroviny:

 • měkký tvaroh 250 g „quark“,
 • 1 hrnek hladké mouky „plain flour“,
 • 2 žloutky „eggs“,
 • špetka soli „solt“.

Postup:

Vše zpracuj v těsto, naposledy přidej žloutky. Nech půl hodiny odpočinout. Z těsta vytvoř válečky, nakrájej na kousky a dlaní udělej placku. Do té zabal ovoce, můžeš použít jahody a další sezónní plody. Ve velkém hrnci přiveď vodu k varu, do které vkládej opatrně knedlíky, vařečkou promíchej, aby se nenalepily ke dnu a 10 minut vař. Po vyjmutí ihned propíchej vidličkou, aby vyšla pára a knedle se nesrazily.

Tip od mé mamky: Jahody vlož na chvilku do mrazáku, budou se ti lépe balit do těsta. :)

Jak servírovat

Výborné jsou s kopečkem zmrzliny či smetany. Nejčastěji si je dávám s bílým jogurtem. Mňam! „Yum!“ 

Odpolední čaj už proběhl v klidu. „Crumble“ dopadl výtečně. Mému „anglickému pacientovi“ chutnalo a o to jde. Konec dobrý všechno dobré!

Co teď? Než se ti upeče podobná dobrota, uvař si kafíčko a začti se do minulého článku o křtinách v Bristolu, na které jsem byla pozvaná rodinou mých zaměstnavatelů v Bathu.

Krásné letní dny a dobrou ti chuť přeje

Adél z Anglie

Adéla Kubešová
40+! No a? Změň svůj život, začni si plnit sny a třeba odjeď i do Anglie.

Pomáhám ženám rozmluvit se anglicky a žít život na plné pecky.

Ve 40 letech jsem si odletem do krásné Anglie splnila dávný sen a zároveň vyřešila těžkou životní situaci. Z plánovaného roku jako Au Pair, bylo dalších dva a půl jako pečovatelka. Více o mně zde >>

Láká tě Anglie, ALE...? Pak právě pro tebe je e-book ZDARMA Jak odstrojit 13 strašáků, kteří ti brání odjet do Anglie.

Letíš do Londýna? Stáhni si ZDARMA PDF Cestovatelské desatero a cestuj s radostí bez zbytečných starostí.

Dotazy piš na e-mail hello@adelakubesova.cz.
 • Vidíš se už v letadle do Anglie, ALE máš strach?
 • S e-bookem ZDARMA budeš blíže ke konečnému rozhodnutí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Stáhni si e-book ZDARMA

  Ještě váháš, zda odjet nebo neodjet do Anglie?
  Po přečtení e-booku "Jak odstrojit 13 strašáků, kteří ti brání odjet do Anglie"se posuneš blíž ke konečnému ROZHODNUTÍ.
  A co víc!
  Pokud do toho půjdeš, začneš dělat potřebné kroky k překonání obav a splnění svých snů a cílů.

 • TOP 5 článků
 • Rubriky
 • Je libo čerstvé křupavé články?
 • Chceš být v obraze?
 • Sleduj mě i na Instagramu