Angličtina a Anglie s Adélou i pro 40+

Londýn u nohou Část druhá: The Shard

Tento článek je věnován The Shardu, v Česku známém také pod názvem Střep (což je jeho doslovný překlad). Pro mě a syna TOP zážitek z celého Londýna ever. Střep je bezpochyby zlatým hřebem našeho výletu v Londýně. The Shard is, for sure, highlights of our trip in London. 

Je tu slíbené pokračování naší jednodenní tour Londýnem, kterou jsme podnikli  5. července 2014. To znamená, že my jsme tu byli přesně na den dva roky od slavnostního otevření tohoto mrakodrapu! Wow! Pokud by vás zajímalo jeho využití tak tak na to jsem se zeptala chytré Wikipedie: v 1-28 patře jsou kanceláře, ve 29-33 restaurace, 34-52 patro obývá hotel Shangri-La, 53-67 byty, 68-72 patro jsou vyhlídkové prostory, kam se právě chystáme.

 

Střep The Shard v celé své výšce 310 metrů! To mě bolí za krkem! 🙂 🙂 🙂

 

Kdo jste nečetl ještě první část doporučuji začít tady.

Trasa pokračuje: metro North Greenwich – The Shard – Borough Market 

Vydáme se ze stanice metra North Greenwich a půjdeme přímo po šedivé Jubilee Line k The Shard, kde máme být mezi 13:00 a 13.20 hod.

Lístky jsem koupila tři týdny dopředu on-line za 24.95 Libry pro jednoho dospělého. Po přijetí platby mi přišel e-mailem E-Ticket neboli elektronická vstupenka, kterou je potřeba si vytisknout. Prokazovali jsme se s ní u vstupu do Shardu.

Výhody on-line nákupu e-vstupenky:

 • máte vstupenku bez front
 • máte jistotu, že se na Shard opravdu podíváte (mám osobní zkušenost, že mi u kasy v poledne řekli, že nejbližší volné lístky prodávají na 19 hodin večer)
 • je o 5 Liber levnější než přímo u kasy

Pro ty z vás, kteří máte omezený budget nebo jste už na The Shardu byli, doporučuji vyhlídku zdarma z krásné zahrady v oblacích Sky Garden. Článek, jak si udělat rezervaci, jak se tam dostat a další tipy najdete tady.

Peníze na vstupy na The Shard (v roce 2014), update k 8/2017, ceny se zdvihly o cca 1 Libru:

 • The Shard – Advance Ticket 24,95 liber – dospělí/ 16+, lístek koupen on-line minimálně den předem.
 • U kasy (lístek koupen až na místě) za 29,95 Liber  – dospělí.
 • Advance Child Ticket 18,95 Liber- dětský lístek
 • dětský lístek u kasy 23.95 Liber
 • děti 0-3 roky ZDARMA
 • invalidé – Advance Ticket 18.95, u kasy 23.95 Liber (pokud jste vozíčkář, požádejte o asistenci, angličané jsou ochotní a na zdravotně hendikepované spoluobčany všude myslí)
 • EXTRA TIP: kupte si voucher s 40% slevou na britském slevovém portálu 365 tickets tady

Otevírací doba Střepu – The Shard v letních měsících: denně 10.00 – 22.00 hod. Poslední vstup je možný ve 20.30 hod. Více informací o Střepu v angličtině na oficiálních stránkách tady.

Na Shardu není úschovna zavazadel ani kabátů: pokud jedete třeba přímo z letiště a máte zavazadla nebo kufry nad 55 x 38 x 20 cmnepustí vás s nimi dovnitř. Pouze kočárky je možno nechat v hale vedle kasy.

TIP: využijte nejbližší úschovnu zavazadel na metru Waterloo station – pod názvem Left lugage office, z metra hledejte exit 6.

Cena: úschova do 3 hodin. 6 liber, na 24 hodin 10 liber. Otevřeno tu mají každý den od 10.00 do 23.00 hod.

Ještě nezbytná safety opatření: po bezbečnostní kontrole, jakou znáte z letiště. Projdete bezpečnostním rámem, baťohy a tašky jsou také kontrolovány.

Řekni sýr!  Se slovy smile at me, please vás ještě zastaví fotograf, neuplyne ani vteřina a zableskne se spoušť. Vtiskne  vám do ruky číslo a při odchodu z budovy se  můžete podívat na svou fotku. Když budete chtít, tak si jí asi za 7 Liber můžete koupit. Nikdo vám ale nic nenutí, proto se nebojte se nechat  vyblejsknout a třeba se jen na chvilku pokochat svou fotkou anebo fotkou celé rodiny v počítači, s krásami Londýna za vašimi zády.

Před projitím bezpečnostních rámů doporučuji si odskočit na toalety, které jsou po levé ruce. Update: další toalety byly na žádost návštěvníků nedávno přidány i nahoru.

Výtahem do 72. patra to zabere už jen pár vteřin…Známé sevření žaludku, simsala bim a dveře se otevírají!

Vyběhli jsme nedočkavě posledních pár schodů a máme Londýn jako na dlani i se všemi nádhernými památkami:

 • Buckinghamský palác (tady sídlí královna Alžběta II. -nejdéle panující monarcha na světě)
 •  Houses of Parliament s Big Benem
 • Londýnské Oko London Eye
 • Westminster Abbey
 •  Tower Bridge,
 • katedrálu sv. Pavla St.Paul’s Cathedral
 • typické britské červené dvoupatrové autobusy double – deckery

 

Se synem se nám splnil sen. Dreams come true! Hurá!

 

 

The Shard – Výhled z nejvyšší budovy EU

 

Nevím co všechno se vám ještě povede uvidět. Důležité! Doporučuji vám si objednat sluníčko. Den před návštěvou Londýna v Ipswichi lilo jako z konve, v noci bouřka, hromy a blesky. Já jsem si vzpomněla na rady, jak si objednávat přání v mé oblíbené knížce Jak si správně přát od Pierre Franckha. A bylo krásně! Věřte nebo nevěřte! Můžete se přesvědčit na fotkách.

 

Syn Pája se kochá výhledem na Londýnské památky: Tower Bridge se zrovna otevírá…

 

Konečně jsem na Shardu! Š’tastná jak blecha.

 

Kdo má rád šampíčko, nemusí se ho zříkat ani v této výšce 310 metrů. Cena je ovšem také vysoká. Okolo 7 Liber za skleničku.

Ladies and gentlemen, je libo skleničku sektu?

 

Ještě s hlavou v oblacích jsme si zamířili na pozdní oběd na pět minut vzdálené tržiště – Borough Market a v kostelní zahradě na trávě si pochutnali na výborné pečínce. Dál jsme se vydali po South Bank k Tower Bridge.

 

Tržiště Borough market

 

Na trhu Borough Market v centru Londýna mají velké množství fresh vegetables and fruits čerstvé zeleniny a ovoce.

 

Burger chutnal výtečně!

V pokračování článku se s námi projdete po skleněném mostě na Tower Bridge. Pokud si nechcete nechat ujít 3. část, kdy nám Londýn opět ležel u nohou pak čtěte tady.

Dobrodružné toulky Londýnem a skvělé načasování slunečného počasí

Vám přeje Adéla z Anglie

 

Adéla
"Miluju Anglii a angličtinu a svou vášeň šířím dál jako trenérka mluvené angličtiny a navigátorka do Anglie, abyste si i vy mohli splnit své sny - žít, pracovat nebo cestovat po Anglii a přitom se domluvili."
Ve 40 letech si odjezdem do Anglie splnila dávný sen a zároveň vyřešila těžkou životní situaci. Z plánovaného roku jako Au Pair, bylo dalších dva a půl na pozici pečovatelky a hospodyně.
Je autorkou e-booku Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který vás posune blíže ke konečnému rozhodnut.
Své zkušenosti a praktické rady, jak vše zrealizovat předává v manuálu Jak uspět v Anglii i bez peněz a jen se základy AJ.
Její cestu za angličtinou a do Anglie najdete zde.
Adéla je zakladatelkou i dalšího projektu s názvem Ženy ve světě. Aktuálně píše knihu, kde líčí strasti a slasti dvou AP, jedné 20leté a druhé 40leté s názvem ZE ZOUFALSTVÍ DO ANGLIE aneb AU PAIR VE 40 versus ve 20.

Vidíte se už v letadle do Anglie, ALE máte strach?

S e-bookem ZDARMA budete blíže ke konečnému rozhodnutí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.