Angličtina a Anglie s Adélou zvláště pro 40+

"Miluju Anglii a angličtinu a svou vášeň šířím dál jako trenérka mluvené angličtiny pro začátečníky, falešné začátečníky a mírně pokročilé. Jsem "průvodkyně" do Anglie, abyste si i vy mohli plnit své sny - žít, pracovat nebo cestovat po Anglii a domluvili se. A to i bez perfektní angličtiny."

Adéla Kubešová

Můj příběh

Jmenuji se Adéla Kubešová a jsem trenérkou mluvené angličtiny pro začátečníky a mírně pokročilé. A to odkudkoliv prostřednictvím skypu.

Cílem je schopnost domluvit se anglicky v běžných denních situacích, a to i s rodilými mluvčími, nejde o to mít perfektní angličtinu bez jediné chybičky.

Pomáhám především lidem, kteří jsou ve středním věku a bojí se, že se anglicky nikdy nedomluví. Společně odstraňujeme jejich strachy a zvyšujeme motivaci a chuť do učení hravou formou bez učebnic a nudných cvičení, zato s velkou dávkou trpělivosti a radosti.

Učení se cizím jazykům má pozitivní vliv na naše "šedé buňky mozkové", které zejména v případě slavného detektiva Hercule Poirota, stvořeného královnou detektivek, britskou spisovatelkou A. Christie, pracují na plné obrátky.

Toto dokládají i četné vědecké studie. Zvlášť ve středním a starším věku jde navíc o smysluplné trávení času.

Znáte tento citát v angličtině? Věřím tomu, i když některé studie se to snaží vyvrátit.

Lidé si pamatují "people remember"

 • 10 procent z toho, co čtou "10 percent of what they READ"
 • 20 procent z toho, co slyší "HEAR"
 • 30 procent z toho, co vidí "SEE"
 • 50 procent z toho, co vidí a slyší "SEE and HEAR"
 • 70 procent z toho, co říkají a píší "SAY and WRITE"
 • 90 procent z toho, co dělají, slyší, vidí a říkají "DO, HEAR, SEE and SAY"

Z toho vyplývá, že největší efekt má zapojení všech smyslů a to vše splňujeme, když učíme druhé. 🙂

Sama znám ten pocit, kdy si říkáte, že jste na učení angličtiny už staří, nemáte na to buňky ani hudební sluch.... bla bla bla.

Zkrátka, že se anglicky nikdy nedomluvím a zůstanu nadobro ve škatulce "věčný začátečník".

Angličtina mě dlouho míjela velkým obloukem. Na základní i střední zdravotnické škole jsem se učila povinně ruštinu, z které jsem v roce 1990 odmaturovala. Pak jsem řešila jiné věci. V devatenácti přišla první velká láska, ve dvaceti svatba a za devět měsíců dítě. Velké zdravotní problémy spojené s komplikacemi při porodu způsobily, že jsem málem zemřela na celkovou sepsi organismu.

Tím těžké časy neskončily, ba naopak.

Následoval těžký rozvod, z kterého jsem se dlouhá léta nemohla vzpamatovat.

Zpátky k angličtině. Ve 25 letech jsem absolvovala při mateřské pár lekcí ve večerním kurzu, ale nedostala jsem se moc daleko a klasický styl výuky mi nevyhovoval. Na měsíc jsem si vyzkoušela lekce v jazykové škole bez učebnic se zaměřením na mluvení, ale na další kurz jsem už nesehnala finance.

S nástupem na směny do nemocnice, jako zdravotní sestra na plný úvazek a rozvedená samoživitelka, jsem už neměla čas ani energii v angličtině pokračovat. Plnění snů a tužeb jsem odsouvala do pomyslné 13. komnaty. Svůj život jsem nežila, ale jen přežívala. Trápily mě zdravotní potíže, časté infekce a bolesti zad a také dluhy. Jako zdravotní sestra jsem znalost angličtiny nepotřebovala a tak chyběla motivace.

Uběhlo dlouhých 14 let, mně bylo 39 a sny o cestování a angličtině zapadaly prachem.

Byla jsem zoufalá, zklamaná a vyhořelá. Měla jsem pocit zpackaného života, který nemá cenu žít. Jen díky lásce a zodpovědnosti k synovi jsem černé myšlenky dokázala zahnat, ale často jsem si kladla depresivní otázky.

Co se stalo s mým životem? Kde je moje touha, naučit se konečně anglicky? Kde jsou všechny ty sny podívat se do Anglie?

Cítila jsem, že v takovém životě nemůžu pokračovat.

V létě 2011 jsem se odhodlala dát výpověď, tři měsíce poté, co můj syn oslavil osmnáctiny.

Byl to pro mě obrovský krok do neznáma a zkraje jsem neměla žádné plány, co budu dělat. Při hledání nové práce jsem zjistila, že skoro všude je požadavkem znalost anglického jazyka. A opět se na scéně objevila angličtina.

Půjčila jsem si od rodiny na intenzivní pětiměsíční kurz angličtiny v jazykové škole, kam jsem před lety měsíc chodila.

Z počáteční nutnosti naučit se anglicky, se stala vášeň.

Angličtina mě naprosto uchvátila a pět měsíců pro mě neexistovalo nic jiného než angličtina.  A co víc. Byli tam tak skvělí lektoři a spolužáci, že stejným bonusem jako pronikání do tajů jazyka, byl pro mě přísun životadárné energie, kterou jsem tolik potřebovala. 

Jenže na pokračování už nebyli finance. Nejlepší by bylo odjet přímo do Anglie, to mi bylo jasné, ale jak to zrealizovat bez peněz a perfektní angličtiny?

Ocitla jsem se ve slepé uličce, ale pak jsem si vzpomněla na nápad vyjet jako Au Pair. Jenže agentury byly vesměs pro dívky do 30 let. Tady by mohl být konec příběhu.

Nakonec jsem objevila řešení

Našla jsem agenturu, díky které jsem 14. 4. 2012 a přesně 100 let od potopení Titanicu, odletěla do Anglie

Otevřela se tím nová kapitola mého života, života Au Pair ve 40. V tomto celosvětovém transformačním roce jsem vyjela žít do anglického Kentu. Ani v mém životě nezůstal kámen na kameni. Po roce působení jako AP jsem získala místo pečovatelky a hospodyně v Bathu. Třetím anglickým domovem mi byl Ipswich na východě Anglie, kde jsem se rok a půl starala o skoro devadesátiletého "anglického pacienta".

Největší plusy života v Anglii

Za 3,5 roku života v Anglii jsem si vylepšila angličtinu, oblíbila britský optimistický přístup k životu, prošla Londýn křížem krážem a poznala mnoho krásných míst Anglie. 

V prosinci 2015 jsem svou několikaletou cestu za ovládnutím angličtiny dovršila složením Cambridgské zkoušky FCE. V březnu 2016 jsem úspěšně dokončila poslední úroveň v anglické škole. Pro mě obrovský cíl, ke kterému jsem směřovala několik let.

Odjezdem do Anglie jsem si splnila dávný životní sen a zároveň vyřešila obtížnou situaci. Pro mě zázrak, ve který jsem předtím nevěřila. Úplně poprvé jsem se do Anglie podívala v roce 1997, když mi bylo 25 let. Pozvala mě sestra, která se tam starala o dvě děti jako Au Pair.  Byla to láska na první pohled, která dosud neskončila. 🙂 Tehdy jsem si řekla, že se sem musím jednou vrátit. Dvoutýdenní dovolená na poznání krás Anglie byla jen malou ochutnávkou, která mě ještě více namlsala.

Nadešla doba předávání toho, co jsem se sama roky učila a dál (se) učím

 • V roce 2014 jsem začala pomáhat i ostatním a spustila první webové stránky s tipy a radami, jak odjet do Anglie i bez peněz a jen se základní angličtinou v projektu S radostí do Anglie . Jeho součástí je i e-book zdarma Jak odstrojit 13 STRAŠÁKŮ, kteří Ti brání odjet do Anglie a placený e-book Jak USPĚT v Anglii i bez peněz a pokročilé angličtiny.
 • V létě 2015 mě časopis Apetit požádal o článek se zaměřením na stravování ve Velké Británii. Vyšel v září téhož roku, jeho plné znění najdete na mém blogu. Dozvíte se, jak jsem se stravovala v Anglii i (zlo)zvyky, které by Britové raději ukryli před světem pod pokličku.
 • V roce 2016, už po mém návratu z Anglie, jsem cítila potřebu propojení s ženami, které žijí v zahraničí a založila  Ženy ve světě. Bezpečný ostrůvek, kde inspirujeme ženy, aby roztáhly křídla a vydaly se za hlasem svého srdce, i když bude nutné cestovat na druhou stranu zeměkoule.  Spolupracuji s Češkami a Slovenkami a prostřednictvím článků sdílíme své zážitky a zkušenosti ze zahraničí.  Naše tipy a rady se hodí i těm, kteří se chystají do dané země třeba jen na dovolenou. 
 • Udržuji se v kontaktu s anličtinou a Anglií, jak jen to jde. V září 2017 jsem strávila 15 dní na jazykovém kurzu na Anglické riviéře. Mé zkušenosti z pobytu, tipy, jak si kurz vybrat a kolik za něj dáte včetně toho, jak za kurz ušetřit, jsem sepsala do několika článků. Začít číst můžete tady.

Pravidelně pomáhám lidem s angličtinou a radím, jak se vydat do Anglie i bez peněz a perfektní angličtiny prostřednictvím tzv. výměnných pobytů typu Au Pair, pečovatelky o seniory, zvířata nebo dům. A to i po čtyřicítce.

Momentálně píšu knihu založenou na mých a sestřiných zážitcích z Anglie s názvem AU PAIR VE 40 VERSUS VE 20 aneb ZE ZOUFALSTVÍ DO ANGLIE. Termín dokončení jsem si stanovila do Vánoc 2018. 🙂

Moc ráda se budu věnovat i vám, abyste díky ovládnutí angličtiny mohli žít spokojený a naplněný život.

Pokud se i vy rozhodnete změnit život od základů a vycestovat do Anglie, neváhejte se na mě obrátit.

Vím, jak je těžké vykročit do "džungle", kde nemáte tušení, jak a kam se dostanete dál a co na vás během cesty zaútočí.

Teď už vím, že sny se stávají skutečností a zázraky existují a i vy se o tom můžete brzy přesvědčit.

"Nepotřebuješ odjet na druhý konec světa,

abys našla samu sebe,

i když někdy je to jedna z mála způsobů,

jak to udělat."

 

Brzy na viděnou v Anglii! 

See you in England, soon! 🙂

Adél

Některé reakce čtenářů blogu

Dobrý den, zaujaly mne vaše články o práci v Anglii a hlavně myšlenka, že věk není překážka. Děkuji. S přátelským pozdravem

Jindřiška

Ahoj, klobouk dolů, máte moc pěkný a hlavně inspirativní web.

Pavel

Ahoj Áďo, s holkama jsme narazily na tvůj blog ohledně života v Anglii a v mnoha případech nám odpověděl na naše otázky :)) Rozhodly jsme se, že do Anglie tyto prázdniny vyrazíme na brigádu - sběr ovoce. Měj se moc hezky!

Anička

Ahoj! Obdivujem Ta,aj ja som na krizovatke zivota,mam 44 rokov, 2 roky som rozvedena. Žijem s rodičmi, urobila som si opatrovatelský kurz. Zatial opatrujem mojho 92 rocneho dědka,a ked on opusti tento svět tak ja pojdem do SVETA....Dufam, že mi tvoja kniha da odvahu a zvladnem to. Vdaka vopred, pozdrav z Banskej Bystrice.

Irena

Ahoj Adél, dívala jsem se na tvé stránky a četla tvé články a návody, jak do Anglie. Paráda, tvoje odvaha na osobní cestě. Plnění vlastních snů. Smekám!

Věrka

Dobrý den, úplně náhodně jsem narazila na Váš blog s Anglií. S přítelem jsme se také rozhodli, že odjedeme. Je nám kolem 30, žijeme téměř od výplaty k výplatě, žádné pořádné bydlení, auto si nemůžeme dovolit, děti nemáme. Prostě se člověk pořád točí v kruhu, jak píšete. Mám strach z odjezdu, strach z neznámého prostředí, co si s sebou sbalit atd. S pozdravem

Lenka

Congratulations Adélko, vypadá to přitažlivě a určitě budete mít spoustu fanoušků. Já jsem samozřejmě jeden z nich.

Ludmila

 

 

ABSOLVOVALA JSEM:

 • Říjen 2011 - březen 2012
  Level B2 -B4 v anglické škole LITE
 • Květen 2012 - červen 2013
  Kurz angličtiny v anglickém městě Gravesend
 • Září 2012 - Leden 2013
  Kurz angličtiny v Rochesteru
 • Únor 2013 (6 týdnů mezi AP a pečovatelkou v Ipswichi)
  Level INT 1 v anglické škole LITE v Praze
 • Září 2014
  Kurz Anglicky Fantasticky on-line Libora Činky. Ovládnutí angličtiny podle postupů odborníka na zrychlené učení.
 • Leden 2014 - Březen 2015
  On-line jazyky, příprava na FCE
 • Podzim 2014 - Říjen 2015
  Kurz AJ v Ipswichi, centrum Oasis.
 • Prosinec 2015
  Složení zkoušky FCE v British Council Praha
 • Listopad 2015 - únor 2016
  Kurz AJ Level INT 3 a INT 4
 • Říjen 2017
  Kavárenská konverzace v Praze, škola JIPka