POZNEJ MŮJ PŘÍBĚH A NECH SE INSPIROVAT

Ahoj, jsem Adéla Kubešová a pomáhám a inspiruji ženy 40+ plnit si sny, naučit se anglicky a třeba i odjet do Anglie a to i přes všemožné strašáky a životní překážky.

Mám svobodu a možnost volby

Dnes jsem na sebe pyšná a mám radost, že už se nemusím schovávat, když mě osloví cizinec a zeptá se na cestu. Naopak! Tyto situace nyní přímo miluji, dokonce je sama vyhledávám, a užívám si, že rozumím i rodilým mluvčím a můžeme si poklábosit v angličtině.

Při hledání nové práce nemusím už vyřazovat nabídky, kde požadují angličtinu.

Není pro mě problém zařídit si pobyt v zahraničí, domluvit se na letišti, sledovat filmy a číst knížky v originále, zapojit se do skupin na sociálních sítích v anglickém jazyce atd. Informace z celého světa mám okamžitě dostupné a nemusím čekat až mi je někdo přeloží.

Zkrátka mám teď mnohem větší svobodu a volbu.

Své znalosti a zkušenosti z 3,5letého pobytu v Anglii, kterým jsem si splnila svůj dávný životní sen a vyřešila těžkou životní situaci (o té si přečteš níže), jsem si nemohla nechat jen pro sebe a beru jako své životní poslání inspirovat ženy, které potřebují životní reSTART.

Ovládnutí angličtiny a život v cizině,
může být řešením a prostředníkem k lepšímu životu.

Štastné dětství

Povím ti svůj příběh pěkně od začátku. Měla jsem šťastné dětství, i když jsem byla spíš uzavřené dítě, volný čas jsem nejradši trávila v knížkách a ve svém světě. Byla jsem ráda, když se v mých čtyřech letech narodila má sestra, se kterou mám úzký vztah.

Odmalička jsem milovala děti, chtěla pomáhat lidem, být užitečná a dělat práci, která má smysl. Mým dětským snem bylo, stát se učitelkou v mateřské školce, když nepočítám naivní představu pracovat v knihovně a za peníze si celé dny číst. :)

Když mě na pedagogickou školu nepřijali, byla jsem hodně zklamaná. Do přípravy jsem dala všechno. Nejvíc mě děsila představa, že budu sedět celý den v kanceláři a datlovat na psacím stroji. Tenkrát za komunismu, nebylo tolik možností středních škol s maturitou a padala do úvahy už jen ekonomka.

Druhou volbou byla zdrávka, která vyšla.

Jak to bylo u mě s angličtinou během školních let?

Na základní škole jsem se učila povinně ruštinu. Stejné to bylo i na střední zdravotnické škole. Z ruštiny jsem v roce 1990 odmaturovala. Angličtina mě dlouho míjela velkým obloukem a v příštích letech tomu nemělo být jinak.

Bolest, rozvod a těžké zdravotní problémy

Po škole jsem řešila jiné věci. Začala jsem pracovat na interním lůžkovém oddělení, kde jsem se denně, jako osmnáctiletá holka setkávala s utrpením, bolestí a smrtí. První službu na Štědrý den jsem obrečela. Sama bez rodiny a domova na Vánoce.

Tehdy v roce 1990 se sloužily 24hodinové služby. V 7 hodin ráno 24. prosince jsem nastoupila do práce a sama měla na starosti celé oddělení s cca 28 pacienty až do druhého rána, 25. prosince. Po službě na mě čekal taťka, který mě odvezl domů.

V devatenácti přišla první velká láska, ve dvaceti svatba a za devět měsíců dítě (gynekolog mi řekl, že budu mít velký problém otěhotnět, nevěřte vše lékařům :D).

Skoro jsem při porodu zemřela

Velké zdravotní problémy spojené s komplikacemi při porodu způsobily, že jsem málem zemřela na celkovou sepsi organismu v dřívějších dobách častá horečka omladnic.

Syn, kterého jsem ze zdravotních důvodů nemohla kojit, to odskákal sníženou imunitou. Celé dětství promarodil a odloučení matky a novorozence se podepsalo na jeho psychice, po dobu mé dvoutýdenní hospitalizace se o něj starali na kojeneckém oddělení o patro výš.

Doktorka nechala vše na nezkušené začínající sestřičce, která jí několikrát marně telefonicky sháněla. Shodou okolností jsem tu noc rodila úplně sama.

Sestra místo, aby placentu nechala volně vyjít (do 20 minut, jak jsem se učila na hodině gynekologie a porodnictví), se jí snažila ihned po porodu násilím dostat ven a tak se stalo, že se roztrhala a kusy zůstaly uvnitř.

Lékařka ani sestra nic z těchto událostí nezaznamenaly do zdravotní dokumentace a to ztížilo budoucí průběh léčby. Lékaři ani opakovaně na ultrazvuku nic neobjevily a mé verzi příběhu nemohli, nebo nesměli uvěřit. 

Až jednou odpoledne má ošetřující lékařka řekla, že jdu okamžitě na sál na kyretáž. Poté se konečně začal můj stav pomalinku, den po dni, zlepšovat.

Později se ke mně doneslo, že lékařka holduje alkoholu a já nejsem jediný nešťastný případ.

Když chtěla mamka podat stížnost za ublížení na zdraví do rukou vedení podolské porodnice, zjistila, že ona lékařka je vedoucí této komise.

Na celé situaci bylo pro mě nejtěžší,  že všechny tyto komplikace by nemusely nastat, kdyby k mému porodu včas přišla sloužící lékařka. Tuto frustraci, zlobu, vztek a sebelítost jsem odstraňovala mnoho let, než se mi podařilo se s tím smířit a odpustit (vlastně až při pobytu v Anglii).

I z toho důvodu, že mi tím vzala možnost mít další děti a syn sourozence.

Odtud pramení mé potíže se zády. Uvolněné břišní svalstvo neutáhlo nadměrnou zátěž a "vyřešilo" to vyhřeznutím plotýnek.

Tím těžké časy neskončily, ba naopak

Už v těhotenství ztratil manžel zájem jak o mně, tak o budoucího syna a nemělo se to změnit. Do synových prvních narozenin se mi podařilo rodinu udržet, ale dál už jsem nemohla a podala žádost o rozvod, i když jsem manžela stále milovala.

Rozvod byl bolestivý a komplikovaný. Léta jsem se z něj nemohla vzpamatovat a do jisté míry mě zasáhl celoživotně, mně i synovi po něm zbyly jizvy na duši.

Mou prioritou bylo postarat se o sebe a syna, jak nejlépe jsem uměla a jak to za daných podmínek šlo. 

Angličtina #poprvé

Ve 25 letech jsem při mateřské absolvovala pár lekcí ve večerním kurzu, ale klasický styl výuky mi nevyhovoval. Našla jsem skvělý kurz bez učebnic se zaměřením na mluvení, ale ten jsem si zase z finančních důvodů nemohla dopřát.  S nástupem na směny do nemocnice, jako zdravotní sestra na plný úvazek, jsem zase neměla čas, energii ani motivaci v angličtině pokračovat. 

Po rekvalifikaci na finanční poradkyni jsem si při práci sestřičky přivydělala něco navíc, abych mohla vzít syna - astmatika v létě k moři. Bylo to ale tak náročné, že jsem po roce tuto činnost musela ukončit.

Plnění snů a tužeb jsem odsunula do 13. komnaty a zamkla na tisíc západů.

Svůj život jsem spíš přežívala. Trápily mě finanční a zdravotní potíže, časté infekce, bolesti zad.

Dno, návrat ke snům po 14 letech a odjezd do Anglie ve 40

Uběhlo dlouhých 14 let, mně bylo 39 a na snech o cestování a angličtině ležel prach. Poslání pečovat o nemocné se pro mě stávalo čím dál více bolestnější a vyčerpávající (psychicky i fyzicky). Byla jsem zoufalá, zklamaná a vyhořelá.

Provázel mě všudypřítomný pocit zpackaného života a ztráta jeho smyslu. Jen díky lásce a zodpovědnosti k synovi jsem černé myšlenky zahnala.

Ale často jsem si kladla tyto otázky:

 • Co se stalo s mým životem?
 • Kde je moje touha, naučit se konečně anglicky?
 • Kde jsou všechny ty sny o šťastném životě a cestě do Anglie?

Cítila jsem, že v takovém životě nemůžu pokračovat, pokud chci přežít.

Krok do neznáma

V létě 2011 jsem podala výpověď v práci, tři měsíce po synových osmnáctinách. Udělala jsem obrovský krok do neznáma a zkraje jsem neměla žádné plány, co budu dělat. Při hledání nové práce jsem zjistila, že skoro všude je požadavkem znalost anglického jazyka. A opět je tu ta angličtina!

Angličtina #podruhé

Půjčila jsem si od rodiny na intenzivní pětiměsíční kurz angličtiny v jazykové škole, kam jsem před lety měsíc chodila. Vsadila jsem vše na jednu kartu, protože jsem uvnitř věděla, že toto je cesta, která mě pomůže vyřešit mou situaci. A nemýlila jsem se! Zanedlouho se z počáteční nutnosti, stala vášeň.

Angličtina mě naprosto uchvátila a pět měsíců pro mě neexistovalo nic jiného než angličtina. Během těchto pár měsíců jsem absolvovala okolo 190 hodin výuky a dalších 140 hodin domácí přípravyDohromady 330 hodin angličtiny.

A co víc. V kurzu byli tak skvělí lektoři a spolužáci, že stejným bonusem jako pronikání do tajů jazyka, byl pro mě přísun životadárné energie, kterou jsem tolik potřebovala. 

Jenže na pokračování už nebyli finance. Při představě, že budu muset znovu naskočit do krysího kolečka, na mě šly mrákoty a v hlavě mi jako kolovrátek zněla dětská říkanka "Kolo kolo mlýnský za čtyři rýnský...".

Nejlepší by bylo odjet přímo do Anglie, to mi bylo jasné.

Ale jak myšlenku zrealizovat, bez peněz a perfektní angličtiny, jsem nevěděla.

Ocitla jsem se ve slepé uličce, ale pak jsem si vzpomněla na dávný nápad vyjet jako Au Pair. Bydlí u hostitelské rodiny, kde dostane i najíst a navrch má pěkné kapesné. Jenže zařídit si vše sama jsem si ještě netroufala a agentury byly vesměs pro dívky do 30 let.

Tady by mohl být konec příběhu, ale...

Jedu do Anglie!

Nakonec jsem objevila řešení.

Našla jsem agenturu, díky které jsem 14. 4. 2012, přesně 100 let od potopení Titanicu, odletěla do Anglie, do anglického Kentu.

Otevřela jsem tím novou kapitolu svého života, života Au Pair ve 40. V tomto celosvětovém transformačním roce, ani v mém životě, nezůstal kámen na kameni.

Po necelém roce působení jako Au Pair jsem si zařídila živnostenský list, vyhrála pohovor v Londýně, a získala místo pečovatelky a hospodyně v Bathu.

Třetím anglickým domovem mi byl Ipswich na východě Anglie, kde jsem se rok a půl starala o skoro devadesátiletého "anglického pacienta". Jeho optimismus a pohled na život mi v mnohém otevřel oči a jeho věta "You are perfect" mi ještě dnes zní v uších, ale především v srdci.

"Nepotřebuješ odjet na druhý konec světa, abys našla samu sebe.  I když někdy je to jeden z mála způsobů, jak to udělat."

Brzy na viděnou v Anglii! See you in England, soon!

A co ty?! Tvůj život, sny a třeba odjezd do Anglie? 

Ovládnutí angličtiny a život v cizině, může být řešením a prostředníkem k lepšímu životu. 

 "Já jsem na učení angličtiny už stará, nemám talent na jazyky, případně čas nebo peníze."

Myslela jsem si něco podobného. "Když to dobře dopadne dostanu se do škatulky věčný začátečník."

V dnešní době existuje velké množství různých metod, ale na základě svých zkušeností vím, že nejdůležitější je tzv. mindset (myšlení), nastavení mozku na úspěch.

V Anglii jsem si uvědomila, že my Češky, jsme často zvyklé sebe i ostatní neustále kritizovat, podceňovat se, vše mít perfektní a nevážíme si svých kvalit.

Ve středním věku, kdy děti vyletí z hnízda, se musíme učit starat se samy o sebe a hledat si nové životní role a směry, které nás budou naplňovat, abychom se z toho jednoho dne také třeba nezbláznily. :D Ráda ti v tom budu stát po boku. 

Jsem tu pro tebe, ráda ti pomohu

Na mých lekcích odstraníme tvé strachy a zvyšíme tvou motivaci, radost a chuť do učení. Navíc hravou formou bez učebnic a nudných cvičení. Ihned máš možnost se přidat do skupiny  Angličtina pro blondýny.  Na blogu je okolo 60 článků, které ti také mohou pomoci.

Najdeš tam tipy, jak na angličtinu, rady ohledně pobytů typu Au Pair a cestovatelské zážitky. Napsala jsem e-book ZDARMA Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který ti pomůže dospět ke konečnému rozhodnutí, zda odjet anebo neodjet do Anglie a návod Jak uspět v Anglii bez peněz a perfektní angličtiny

Právě píšu román s názvem Ze zoufalství do Anglie aneb Au Pair ve 40 versus ve 20, ve kterém odkrývám své i sestřiny zážitky z Au Pair pobytu. Už se nemůžu dočkat, až bude hotový!

Na vlastní kůži jsem prožila, jak těžký je první krok do neznáma, kdy nevíš, kam jít a čemu budeš muset čelit. 

Ráda ti podám pomocnou ruku, aby tvé první kroky byly snažší. 

Nadešla doba předávání toho, co jsem se sama roky učila a dál (se) učím

 • 2014

  V roce 2014 jsem začala pomáhat i ostatním a spustila první webové stránky s tipy a radami, jak odjet do Anglie i bez peněz a jen se základní angličtinou v projektu S radostí do Anglie. Jeho součástí je i e-book zdarma Jak odstrojit 13 STRAŠÁKŮ, kteří Ti brání odjet do Anglie a placený e-book Jak USPĚT v Anglii i bez peněz a pokročilé angličtiny.

 • 2015

  V létě 2015 mě časopis Apetit požádal o článek se zaměřením na stravování ve Velké Británii. Vyšel v září téhož roku, jeho plné znění najdete i s dalšími skoro 60 články na mém blogu. Dozvíš se, jak jsem se stravovala v Anglii i nejrůznější (zlo)zvyky Britů, které by raději ukryli pod pokličku.


  V prosinci 2015 jsem svou několikaletou cestu za ovládnutím angličtiny dovršila složením Cambridgské zkoušky FCE. V březnu 2016 jsem úspěšně dokončila poslední úroveň v anglické škole. Pro mě obrovský cíl, ke kterému jsem směřovala několik let.

 • 2016

  V roce 2016, už po mém návratu z Anglie, jsem cítila potřebu propojení s ženami, které žijí v zahraničí a založila  Ženy ve světě. Bezpečný ostrůvek, kde inspirujeme ženy, aby roztáhly křídla a vydaly se za hlasem svého srdce, i když bude třeba nutné cestovat na druhou stranu zeměkoule. Spolupracuji s Češkami a Slovenkami a prostřednictvím článků sdílíme své zážitky a zkušenosti ze zahraničí.  Naše tipy a rady se hodí i těm, které se chystají do dané země třeba jen na dovolenou.

 • 2017

  Udržuji se v kontaktu s anličtinou a Anglií, jak jen to jde. V září 2017 jsem strávila 15 dní na jazykovém kurzu na Anglické riviéře. Mé zkušenosti z pobytu, tipy, jak si kurz vybrat a kolik za něj dáte včetně toho, jak za kurz ušetřit, jsem sepsala do několika článků. Začít číst můžeš tady.

 • 2018

  Píšu knihu založenou na mých a sestřiných zážitcích z Anglie s názvem Ze zoufalství do Anglie aneb Au Pair ve 40 versus ve 20. Chci ji sobě, sestře i tobě dát jako dárek k Vánocům 2018. :)

ABSOLVOVALA JSEM:

 • Říjen 2011 - březen 2012
  Level B2 -B4 v anglické škole LITE
 • Květen 2012 - červen 2013
  Kurz angličtiny v anglickém městě Gravesend
 • Září 2012 - Leden 2013
  Kurz angličtiny v Rochesteru
 • Únor 2013 (6 týdnů mezi AP a pečovatelkou v Ipswichi)
  Level INT 1 v anglické škole LITE v Praze
 • Září 2014
  Kurz Anglicky Fantasticky on-line Libora Činky. Ovládnutí angličtiny podle postupů odborníka na zrychlené učení.
 • Leden 2014 - Březen 2015
  ONLINE jazyky.cz, příprava na FCE
 • Podzim 2014 - Říjen 2015
  Kurz AJ v Ipswichi, centrum Oasis.
 • Prosinec 2015
  Složení zkoušky FCE v British Council Praha
 • Listopad 2015 - únor 2016
  Kurz AJ Level INT 3 a INT 4
 • Říjen 2017
  Kavárenská konverzace v Praze, škola JIPka

Teď už vím, že sny se mohou stát skutečností a zázraky existují
a i ty se o tom můžeš brzy přesvědčit.

CHCEŠ SE MĚ NA NĚCO ZEPTAT? NAPIŠ MI!

hello@adelakubesova.cz