Angličtina a Anglie s Adélou i pro 40+

Pracovní dovolená v Kingswearu: 4 dny v Devonu

… je 17. srpna 2013, postarší řidič taxi nás vyzvedává na štěrkové cestě u domu v Bathu…

Čekají nás dobré tři hodiny cesty, které nás dělí od čtyřdenního pobytu ve vesnici Kingswear v Devonu. Kamarádka z dětství mých zaměstnavatelů je spolu se mnou, která se budu starat o pána, pozvala do svého domu, kam se nedávno přestěhovala i s manželem. V Anglii totiž pracuji jako pečovatelka a hospodyně. Nejspíš půjde o jeho poslední „dovolenou“ a tak doufáme, že si v mezích možností pobyt na čerstvém mořském vzduchu užije.

Cesta se ubírá klikatými silničkami anglického venkova a skoro u cíle zahlédnu nápis ENGLISH RIVIERA, který míjíme na kruhovém objezdu. Po chvilce v dáli vidím už jen třpytící se proužek moře. Wow! Sem se jednou musím vrátit!

Vjíždíme do přímořské vesničky, která má své kouzlo.

Poslední prudké stoupání a už vylézám z auta a těším se, že si protáhnu zdřevěnělé nohy. Vytáhnu z kufru vozík a rozložím ho, aby se na něj pán mohl přesunout z přední sedačky auta. Nice to see you, vítají nás naši budoucí ubytovatelé. Jsme pozváni na Afternoon tea, což je čaj a něco k zakousnutí, než se bude podávat večeře.

Ubytováni budeme následovně. Naproti jejich domu je malý domeček, který jim půjčila jejich stará sousedka, zatímco je na návštěvě u rodiny. Tady bude bydlet paní s pánem. Je totiž pouze přízemní a tak to bude lepší pro pána na vozíčku. Mně přidělili pokojík v patře jejich domu s kouzelným výhledem na hrad Dartmouth a moře. Budu odtud docházet pečovat o pána do domečku.

Pokud někoho zajímají mé povinnosti tady na „dovolené“ tak převážně je to ranní  a večerní hygiena, převlékání a přiskočit a pomoci vždy, když něco potřebuje. Nejtěží je, že ho na vozíku převážím z jejich ubytování. Domek leží přes ulici v prudkém kopci a já musím pána dostat na snídani, oběd a večeři do hostitelského domu.
Včera jsme byli v kostele na nedělní mši.

Mše v kostele

Po mši jsme byli pozváni hostiteli na oběd do jachtařského klubu, kde bohužel nemají bezbariérový vstup a ani bezbariérové WC, takže jsem si mákla. Divím se, protože jinak v Anglii vidím často bezbariérové přístupy.
K obědu jsem si dala slavný fish and chips neboli rybu s hranolkama. Po obědě jsme se přemístili k přístavu, kde bylo zpívání s farářem, byl tu dokonce i orchestr. Poté nás taxík odvezl zpátky do domu.
Dnes to vypadá na klidnějsí den. Jsme teď po bohaté snídani na terase a užíváme si sluníčka a výhledu na moře.

Výhled z domu na hrad Dartmouth

 

Po uložení pána na odpolední nap jsem dostala volné odpoledne. Hurá! Sešla jsem z kopce dolů, našla nástup na přívoz ferry a přeplavila se přes řeku na protější břeh, kde se nachází pěkné městečko Dartmouh.

Přívoz mezi Kingswear a Dartmouth

Pochutnala jsem si na výborné jahodové zmrzlině, prošla se podél řeky Dart a poté se lodičkou přeplavila na Dartmouth, který je jednou z dvou pevností stojících na obou stranách ústí řeky.

Je zde také pobřežní opevnění z minulého století a z 2. světové války. Samotný hrad je z 15. století. Jde o vůbec první v Anglii, jenž byl zbudován tak, aby odolal dělostřelectvu. Na zpáteční cestě přívozem ferry do Kingswear jsem viděla lachtana, který má jméno Martin. To byl úžasný zážitek!

Lachtan Martin

Z Anglie zdraví
Adéla a Martin
Btw, už za týden, 9. 9. 2017, se do těchto končin znovu vypravím. Chci si oprášit angličtinu na Anglické riviéře, v přímořském městečku Paignton. Článek najdete tady.
Adéla
"Miluju Anglii a angličtinu a svou vášeň šířím dál jako trenérka mluvené angličtiny a navigátorka do Anglie, abyste si i vy mohli splnit své sny - žít, pracovat nebo cestovat po Anglii a přitom se domluvili."
Ve 40 letech si odjezdem do Anglie splnila dávný sen a zároveň vyřešila těžkou životní situaci. Z plánovaného roku jako Au Pair, bylo dalších dva a půl na pozici pečovatelky a hospodyně.
Je autorkou e-booku Jak odstrojit 13 strašáků, kteří Ti brání odjet do Anglie, který vás posune blíže ke konečnému rozhodnut.
Své zkušenosti a praktické rady, jak vše zrealizovat předává v manuálu Jak uspět v Anglii i bez peněz a jen se základy AJ.
Její cestu za angličtinou a do Anglie najdete zde.
Adéla je zakladatelkou i dalšího projektu s názvem Ženy ve světě. Aktuálně píše knihu, kde líčí strasti a slasti dvou AP, jedné 20leté a druhé 40leté s názvem ZE ZOUFALSTVÍ DO ANGLIE aneb AU PAIR VE 40 versus ve 20.

Vidíte se už v letadle do Anglie, ALE máte strach?

S e-bookem ZDARMA budete blíže ke konečnému rozhodnutí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.