Už v Anglii začala škola a existuje vůbec Summerhill?

Často se zajímáte, jak funguje školský systém ve Velké Británii a také co je pravdy na existenci školy Summerhill, kde si údajně děti „dělají co chtějí“. Odpověď zní ano a ano.

První ANO

Už i děti v Anglii jsou za školními škamny, tedy ve třídě „classroom“. Panuje tu odlišný systém školství a vzdělání„education“. To by nebyla Anglie, aby neměla něco speciálního. Žáci začínají školu v druhém zářijovém týdnu. Odlišuje se rok od roku, škola od školy a hrabství od hrabství.

Struktura školního roku je na všech školách stejná, ale nemají dvě pololetí, ale tři trimestry. Trimestr se řekne „term“ a je podzimní, jarní a letní. Každý trimestr je dál rozdělen na dvě půlky „half term“. Doufám, že jsi se v tom neztratila?

Mezi „half term“ je vždy týdenní volno, což si myslím, je moc prima, nejen pro děti, ale hlavně pro učitele, kteří načerpají nové síly do dalšího half term a nekončí školní rok s vyplazeným jazykem.

V říjnu je první týdenní pauza „half term“, následují vánoční prázdniny 14 dní, v únoru další týdenní „half term“. O Velikonocích 14 dní a poslední volno před letními prázdninami je na konci května a to týden.

Školní rok končí „break up zhruba v půlce července. Nikomu proto nevadí, že letní prázdniny trvají šest týdnů, oproti dvouměsíčním v ČR.20140318_100550

Podíváme se na ty nejmenší školáčky. Jako Au Pair v Kentu jsem se starala o 4letého chlapečka, který už v tomto věku navštěvoval tzv. „preschool“, což je tu naprosto běžné. Dodnes vzpomínám na žehlení školních uniform.

Teď v Anglii pracuji už přes dva roky jako pečovatelka a žehlit nemusím. Můj „anglický pacient“ není ve svých 90 letech školou povinný. :)

Vše je posunuto.

 • Přípravný rok startuje ve 4 letech.
 • Od pěti je škola naostro.
 • Školní tašky nejsou těžké jako v ČR.
 • Vypadají spíš jako desky na dokumenty.
 • Učebnice se nechávají ve skříňkách ve škole.
 • Výuka probíhá hravou formou.

Děcka „kids“ jsou školou povinné už od 5 let

Není to brzy? Slyšela jsem, že děti v tomto věku nejsou na takový režim fyzicky ani emocionálně připravené. Odborné studie zjistily, že děti z jiných zemí, kde začíná výuka od šesti, britské děti po několika letech doženou, anebo dokonce předeženou.

Nechme se překvapit, zda si konzervativní Britové nechají poradit od odborníků a udělají v budoucnu změnu.

DSCN0203

Základní škola se nazývá „Primary school“ a první školní rok „reception“. Učí se číst, psát a počítat, podobně jako u nás. Následuje první třída „Year 1“, druhá třída „Year 2“ atd. Velký rozdíl je, že se celá třída neučí stejnou látku, ale je rozdělena na skupinky.

Skvělá věc je pozdější vstávání, škola začíná až v 9 hodin. To jim můžeme opravdu závidět, zvlášť v zimě, kdy je tma.

Na přechodu v blízkosti školy děti stráží buď muž „lollipop man“ nebo žena „lollipop lady“. Jde většinou o placenou pozici „School crossing patrol“. Na sobě mají výstražnou vestu a v ruce značku, připomínající svým tvarem lízátko „lollipop“, od toho název.

Hlavním úkolem je dávat znamení autům, kdy zastavit a kdy pokračovat v jízdě a dbát o bezpečnost dětí.

DSCN0216

ŠKOLA SUMMERHILL

Druhé ANO!

Škola Summerhill opravdu existuje. Jde o školu alternativní, s originálním a naprosto odlišným přístupem, od ostatních „normálních“ škol. Žáci si tu vytvářejí svá vlastní pravidla. Jde o internátní školu a studenti ve věku od pěti do šestnácti let, bydlí v krásné viktoriánské budově. Domů jezdí o prázdninách.

Nachází se kousek od města Ipswich, v hrabství Suffolk, kde žiji a pracuji jako pečovatelka.

Byla založena roku 1921 skotským učitelem A. S. Neilem v Leistonu, který nesnášel bezvýhradnou poslušnost. Přišel s řešením tzv. svobodné školy, kde si děti v podstatě budou dělat co chtějí. A to také zrealizoval.

Škola oslavila před pár lety úctyhodné 90leté výročí. Důležité je zmínit, že tento typ školy není vhodný pro všechny děti. Některé neumí unést extrémní množství svobody, jaká je v Summerhillu.

Po shlédnutí filmu, který byl natočen po dramatických událostech roku 2000, kdy školní inspektoři za vlády Tonyho Blaira, chtěli školu zavřít, jsem se do školy Summerhill zamilovala. Film si můžeš pustit ZDE>>.

Jejím žákem byl i Angus Dudgeon, producent známé skupiny Pink Floyd. Jeho školní zážitky vystihuje píseň skupiny Pink Floyd „Another Brick In The Wall“ Part 2 : We don’t need no education. We don’t need no thought control. No dark sarcasm in the classroom. Teachers leave them kids alone. Hey! Teachers! Leave the kids alone! All in all you’re just another brick in the wall.

Píseň si poslechněte ZDE>>.

Kauza se dostala až k soudu a současná ředitelka školy, dcera zakladatele, pana Neila, Zoe Readhead, nakonec kauzu vyhrála a škola funguje dál.

Pokud bys chtěla školu Summerhill vidět na vlastní oči, objednej se na dny otevřených dveří, které se konají během prázdnin. Jsou obsazené dva i tři měsíce dopředu.

 

Přeji úspěšný školní rok všem anglickým i českým školákům!

Adéla Kubešová
40+! No a? Změň svůj život, začni si plnit sny a třeba odjeď i do Anglie.

Pomáhám ženám rozmluvit se anglicky a žít život na plné pecky.

Ve 40 letech jsem si odletem do krásné Anglie splnila dávný sen a zároveň vyřešila těžkou životní situaci. Z plánovaného roku jako Au Pair, bylo dalších dva a půl jako pečovatelka. Více o mně zde >>

Láká tě Anglie, ALE...? Pak právě pro tebe je e-book ZDARMA Jak odstrojit 13 strašáků, kteří ti brání odjet do Anglie.

Letíš do Londýna? Stáhni si ZDARMA PDF Cestovatelské desatero a cestuj s radostí bez zbytečných starostí.

Dotazy piš na e-mail hello@adelakubesova.cz.
 • Vidíš se už v letadle do Anglie, ALE máš strach?
 • S e-bookem ZDARMA budeš blíže ke konečnému rozhodnutí.
❃ TO CHCI ❃
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Stáhni si e-book ZDARMA

  Ještě váháš, zda odjet nebo neodjet do Anglie?
  Po přečtení e-booku "Jak odstrojit 13 strašáků, kteří ti brání odjet do Anglie"se posuneš blíž ke konečnému ROZHODNUTÍ.
  A co víc!
  Pokud do toho půjdeš, začneš dělat potřebné kroky k překonání obav a splnění svých snů a cílů.

 • TOP 5 článků
 • Rubriky
 • Je libo čerstvé křupavé články?
 • Chceš být v obraze?
 • Sleduj mě i na Instagramu